Distal metafizer ulna kısaltma osteotomisinin lunatum üzerine etkisi
Effect of distal metaphyseal ulnar shortening osteotomy on lunatum
- Tez No: 774969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BAŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ulnar impaksiyon sendromu olarak da bilinen ulnokarpal abutment sendromu, ulnar taraflı el bilek ağrısının sık görülen sebeplerinden birisidir. Pozitif ulnar varyansın varlığı bu duruma neden olan temel patolojidir. Bu çalışmaya; Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine Ocak 2012 - Ocak 2022 tarihleri arasında başvuran ve ulnar impaksiyon sendromu tanısı konan hastalarda distal metafizer ulna kısaltma osteotomisi uygulanan 18-65 yaş arasında 20 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %70'i kadın ve genel yaş ortalaması 45,55 olarak saptanmıştır. Hastaların ortalama takip süresi 12,3 ay olarak saptamıştır. El bileği hareket açıklıkları yönünden ameliyat edilen taraf ile karşı taraf arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Kavrama gücü ameliyat olan tarafta karşı tarafa göre anlamlı olarak daha küçük ölçülmüştür (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Ulnocarpal abutment syndrome, also known as ulnar impaction syndrome, is one of the common causes of ulnar-sided wrist pain. The main pathology causing this condition is the presence of positive ulnar variance. Twenty patients aged 18-65 years who underwent distal ulnar metaphyseal shortening osteotomy for ulnar impaction syndrome were included in the study. The study patients were derived from the Orthopedics and Traumatology department of Dokuz Eylul University Medical Faculty Hospital between the dates January 2012 and January 2022. 70% of the patients were female, and the mean age was 45.55. The mean follow-up period of the patients was 12.3 months. There was no statistically significant difference between the operated side and the contralateral side in terms of wrist movements (p>0.05). Grip strength was measured to be significantly smaller on the operated side (p=0.007).