Meme kanseri tanısı konmuş kadın hastaların öz şefkat ve travmatik büyümeleri arasındaki ilişki
The relationship between self-compassion and traumatic growth in female patients diagnosed with breast cancer
  1. Tez No: 774997
  2. Yazar: ŞERVAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmanın amacı; meme kanseri tanısı konmuş kadın hastalarda öz şefkat, travma sonrası büyüme ve beden algısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bunlara ek olarak meme kanseri tanısı konmuş kadın hastalarla, meme kanseri tanısı konmamış kadınların öz şefkat, travma sonrası büyüme ve beden algısının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca meme kanseri tanısı konmuş kadın hastaların öz şefkat düzeyinin tanının ilk konulduğu zamana, hastalığa dair bilgilendirmenin yeterliliğine ve aile desteğine göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş aralığında değişen ve Mersin ilinde yaşayan meme kanseri tanısı konmuş 77 kadın hasta ve kontrol grubu olarak meme kanseri tanısı konmamış 77 sağlıklı kadın olmak üzere toplam 154 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada Travma Sonrası Büyüme Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği ve araştırmaya katılan bireylerin sosyo-demografik verilerini toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Bu araştırmada, SPSS 22.0 programı kullanılmıştır ve analizler bu program aracılığıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda; meme kanseri tanısı konmuş kadınların ve meme kanseri tanısı konmamış sağlıklı kadınların öz şefkat düzeylerinin anlamlı şekilde farklılaşmadığı saptanmıştır. Meme kanseri tanısı konmuş kadınların başkalarıyla ilişkilerde değişim düzeyi, tanı konmamış katılımcılarına göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Meme kanseri tanısı konmuş kadınların beden algısı düzeyleri, meme kanseri tanısı konmamış kadınlara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Meme kanseri tanısı konmuş kadınların öz şefkat düzeyinin kanser tanısının ilk konulduğu zamana göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı, aile desteği ve hastalığa dair bilgilendirmeyi yeterli bulma durumuna göre anlamlı biçimde farklılaştığı saptanmıştır. Meme kanseri tanısı konmuş kadınların öz şefkat düzeyinin benlik algısındaki değişimi, başkalarıyla ilişkilerde yaşanan değişimi, yaşam felsefesinde yaşanan değişimi ve beden algısını pozitif yönde yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the relationship between self-compassion, Dec-traumatic growth and body perception in female patients diagnosed with breast cancer. In addition, it was aimed to compare the self-compassion, post-traumatic growth and body perception of women diagnosed with breast cancer and women who were not diagnosed with breast cancer with female patients diagnosed with breast cancer October It is also aimed to examine whether the level of self-compassion of female patients diagnosed with breast cancer differs depending on the time of diagnosis, the adequacy of information about the disease, and family support. The sample of the study consists of 77 female patients with breast cancer diagnosed December the age range of 18-65 and living in Mersin province, and a total of 154 people, including 77 healthy women who have not been diagnosed with breast cancer as a control group. In the study, Post-Traumatic Growth Scale, Self-Compassion Scale, Body Perception Scale and Personal Information Form were used to collect socio-demographic data of the individuals participating in the study. In this study, SPSS 22.0 program was used and analyses were performed through this program. As a result of the research, it was found that the levels of self-compassion of women diagnosed with breast cancer and healthy women who have not been diagnosed with breast cancer do not differ significantly. It was found that the level of change in the relationships of women diagnosed with breast cancer with others was significantly higher than that of their undiagnosed participants. It has been found that the level of body perception of women diagnosed with breast cancer is significantly higher than that of women who have not been diagnosed with breast cancer. It has been found that the level of self-compassion of women diagnosed with breast cancer does not differ significantly compared to when the cancer diagnosis was first made, but differs significantly depending on the availability of family support and adequate information about the disease. It has been found that the level of self-compassion of women diagnosed with breast cancer positively predicts changes in self-perception, changes in relationships with others, changes in the philosophy of life, and body perception.