Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öğretme motivasyonlarının karar verme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of physical education and sports teachers' teaching motivations on decision-making skills
- Tez No: 774998
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN HERGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öğretme motivasyonlarının karar verme becerileri üzerine etkisini belirleyerek, farklı değişkenler açısından incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili Etimesgut ve Kazan ilçesinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemi ise bu evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 287 (150 erkek + 137 kadın) beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğretme Motivasyonu Ölçeği”ve“Melbourne Karar Verme Ölçeği I-II”kullanılarak toplanmıştır. Veriler bağımsız gruplar t- testi, tek yönlü varyans (ANOVA), Pearson korelasyon ve Regresyon analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre; öğretmelerin öğretme motivasyonu puanlarının cinsiyet, medeni durum, okul türü, milli sporcu olma durumuna göre farklılaşmadığı (p>.05) ve öğretmenlerin öğretme motivasyonu ile yaş ve hizmet yılı durumu arasında anlamlı ilişkiler olmadığı tespit edilmiştir (p>.05). Öğretmenlerin karar verme puanlarının cinsiyet, medeni durum, okul türü, milli sporcu olma durumuna göre farklılaşma olmadığı (p>.05) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to determine the effect of physical education and sports teachers' teaching motivations on their decision-making skills and to examine them in terms of different variables. Relational screening model was used in the research. The universe of the research consists of physical education and sports teachers working in Ankara province Etimesgut and Kazan. The sample consists of 287 (150 male + 137 female) physical education and sports teachers selected by convenience sampling method from this universe. The data of the study were collected using the“Personal Information Form”,“Teaching Motivation Scale”and“Melbourne Decision-Making Scale I-II”. Data were analyzed using independent groups t-test, one-way variance (ANOVA), Pearson correlation and Regression analysis. According to the research findings; It was determined that the teachers' teaching motivation scores did not differ according to gender, marital status, school type, being a national athlete (p>.05), and there was no significant relationship between teachers' teaching motivation and age and years of service (p>.05). It was observed that the decision-making scores of the teachers did not differ according to gender, marital status, school type, and being a national athlete (p>.05).