Duygusal zekâ ile duygusal emek arasındaki ilişki: PAÜ Hastanesi örneği
The relationship between emotional intelligence and emotional labor: The example of PAU Hospital
  1. Tez No: 775000
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN BARUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Duygusal zekâyla çok yakından ilişkili olduğu düşünülen duygusal emek, insanların çalışma yaşamında duygusal rollerini yerine getirmek amacıyla kendi duygularını yönetebilmeleri işidir. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının duygusal zekâ ve duygusal emek düzeyleri arasındaki ilişki ve bazı demografik değişkenlere göre farklılık gösterme durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Pamukkale Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde görev yapan 326 sağlık çalışanı çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada Atilla (2012) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Duygusal Zekâ ölçeği ile Basım ve Beğenirbaş (2012) tarafından Türkçeye uyarlayan Duygusal Emek Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; duygusal zekâ ölçeğinin duyguların düzenlenmesi alt boyutu ile doğal duygular alt boyutu arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki belirlenmiştir. Başkalarının duygularını değerlendirme alt boyutu ile derinden rol yapma ve doğal duygular alt boyutları arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki belirlenmiştir. Duyguların kullanılması alt boyutu ile doğal duygular alt boyutları arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki belirlenmiştir. Duygusal zekâ ölçeğinin duyguların düzenlenmesi alt boyutunun yaş, eğitim durumu ve mesleğe göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Duygusal zekâ ölçeğinin duyguların kullanılması alt boyutunun eğitim durumu ve mesleğe göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Duygusal zekâ ölçeğinin başkalarının duygularının değerlendirmesi alt boyutunun yaşa göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Duygusal emek ölçeğinin derinden rol yapma alt boyutunun cinsiyete, medeni duruma, eğitim durumuna, aylık gelir düzeyine ve mesleğe göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Duygusal emek ölçeğinin doğal duygular alt boyutunun cinsiyete göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Duygusal zekâ ile duygusal emek arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Emotional labor, which is considered to be very closely related to emotional intelligence, is the work of people to be able to manage their own emotions in order to fulfill their emotional role in working life. In this study, it was aimed to determine the relationship between emotional intelligence and emotional labor levels of health workers and their differences according to some demographic variables. 326 healthcare professionals working at Pamukkale University Health Research and Application Center were included in the study. In the study, the Emotional Intelligence scale adapted to Turkish by Atilla (2012) and the Emotional Labor Scale adapted to Turkish by Basım and Begenirbaş (2012) were used. As a result of the study, low level of significant relationship was determined between the emotion regulation subdimension of the emotional intelligence scale and the natural emotions sub-dimension. Low level of significant relationship was found between the sub-dimension of evaluating the feelings of others and the sub-dimensions of deeply acting and natural feelings. Low level of significant relationship was found between the use of emotions sub-dimension and the natural feelings sub-dimension. It has been determined that the emotional intelligence scale's emotion regulation sub-dimension differs significantly according to age, educational status and profession. It has been determined that the emotional intelligence scale's emotional intelligence sub-dimension differs according to educational status and profession. It has been found that the evaluation sub-dimension of the emotional intelligence scale of others' emotions differs according to age. It has been determined that the deeply role-playing sub-dimension of the emotional labor scale differs significantly according to gender, marital status, educational status, monthly income level and profession. It has been found that the natural feelings subdimension of the emotional labor scale differs according to gender. A significant relationship was found between emotional intelligence and emotional labor.