İşçi ve işveren açısından kadın istihdamının görünümü: Denizli örneği
Women employment perspectives of employers and employees in Denizli
- Tez No: 774999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ÜNLÜTÜRK ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Denizli kadın istihdamı konusunda niceliksel ve niteliksel olarak Türkiye'nin genelinden olumlu yönde farklılaşmaktadır ancak Türkiye'nin en iyi kadın istihdam oranına sahip olan illerinden olsa da bu oran OECD ortalamasının altındadır. Türkiye'deki kadın istihdamını inceleyen, kadın istihdam oranının düşüklüğünü konu alan birçok çalışma mevcut olmasına rağmen hem iş gücü arzı hem de iş gücü talebi boyutuyla konuyu irdeleyen çalışmalar kısıtlıdır. Bu nedenle bu tez kapsamında hem işçilerin hem de işverenlerin kadın istihdamına bakış açıları ele alınarak, bu boşluğun bir nebze de olsa doldurulması amaçlanmıştır. Çalışmanın bir başka katkısı, imalat sanayinde kadın istihdamına odaklanmış olmasıdır. Kadın istihdamı üzerinde en olumsuz etkiye sahip ataerkil düşünce yapısını anlamak için tarihsel gelişim süreci ele alınmış, bu düşünce yapısının en görülür hale geldiği pandemi süreci irdelenmiş ve yazında kadın istihdamına ilişkin ortaya atılan birtakım tezler ışığında Denizli'de imalat sanayinde belirlenen sektörlerdeki çalışan ve işverenlerin görüşleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda işverenlerin kadın işçi çalıştırma konusunda olumlu tutuma sahip olduğu ortaya konmuş ve hatta kadın istihdamı konusunda özel çalışma yapan şirketler görülmüştür. İşçilerin kadın istihdamına yönelik tutumlarında ise ataerkil düşünce yapısı öne çıkmaktadır. Diğer yandan kadınların iş gücüne katılımı için uzun süredir üzerinde durulan çocuk ve yaşlı bakımının kurumsallaşmasının yanında rahat ulaşım ve güvenli çalışma ortamı gibi sağlanabilecek koşullarla da kadınların iş gücüne katılımı arttırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Women employment in Denizli is different from other cities in Turkey both in quantitative and qualitative ways. Even being one of the cities which have the best women employment rate in Turkey, Denizli's women employment rate is still below the OECD's rate of women employment. Despite the vast number of studies on lowness of women employment rate in Turkey, there are only few studies considering the subject both from labor demand and labor supply angles. Thus, this study aims to fill this gap by taking perspectives of both sides of labor into consideration. Additionally, this study contributes to the Turkish literature by focusing the women employment in industrial sectors. In this regard, firstly the historical background of patriarchal state of mind was examined. During this examination, pandemic period in which the patriarchal state of mind has risen apparently was analysed in detail. Lastly, in the light of studies on women employment in literature, the views of employers and employees in several industrial sectors of Denizli were evaluated. As a consequence of this evaluation, it has been seen that the employers in Denizli have a positive attitude regarding women employment. It has also been seen that there are some companies in Denizli industrial sector pushing for women employment to rise. Unlike the situation in employers, patriarchal state of mind is more effective on employees' attitudes to women employment. Moreover, the evaluations made under this study also showed that besides the institutionalization of childcare and eldercare, safe workspaces and extensive public transportation may effect the women employment positively.