Türkiye optik cam pazarında yönetim stratejileri Hoya Corporatıon örneği
Management strategies in the Turkish optical glass market case of Hoya Corporation
- Tez No: 775001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türk Optik Sektörünün yönetim stratejilerine bir bakış açısı sunmayı amaçlayan bu çalışma, Hoya Corporation'ın incelemesi ile çalışılmıştır. Bu çalışmada Stratejik Yönetim alanında bilgiler sunulmaktadır. Çalışmada ayrıca HOYA'nındünya ve Türkiye pazarındaki konumu ve firmanın optik pazarındaki gelişmelere kendini adapte etme kabiliyeti araştırılmıştır. Ayrıca şirketin inovasyon kabiliyeti ve bu kapasiteye dayalı çeşitlendirilmiş ürün portföyü de incelenmiştir. Optik ürünler portföyünden bir kısım yeni ürün, anket ile Türkiye optik sektörü ve optisyenlerine sunulmuştur. Anketten çıkan sonuç analiz edilmiş, şirketin Türkiye politikasına ait stratejik hatalara çözüm önerileri eklenmiştir. Bu kapsamda çalışma, HOYA Corporation'ın SWOT analizi, optik pazar stratejisinin araştırılması, HOYA'nın stratejik konumlandırması üzerinden optik sektörüne yönelik çözüm önerilerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at presenting a perspective on the management strategies of the Turkish Optical Sector has been studied the review of Hoya Corporation.In this study, information is presented in the field of Strategic Management.study also investigated the positioning of HOYA in the world and Turkey market and the ability of the company in adapting itself to the developments in optics market. In addition, the innovation ability of the company and its diversified product portfolio based on this capacity was studied. Some of the new products from optics portfolio were presented to Turkish optics sector and opticians through an online survey. The data obtained from the survey was analyzed, the strategic misapplications on Turkey policy were studied and solutions were suggested. In this context, the study includes HOYA Corporation's SWOT analysis, researching the optical market strategy, and solution proposals for the optical sector through HOYA's strategic positioning.