Total abdominal histerektomi ve bilateral salpingooferektomi operasyonlarında erektör spina plan bloğunun postoperatif analjezik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the postoperative analgesic effectiveness of the erector spina plan block in total abdominal histectomy and bilateral salpingoopherectomy operations
- Tez No: 775003
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş/amaç: Erektör spina plan (ESP) bloğu, postoperatif ağrı yönetiminde yaygın olarak kullanılmakta olan bir tekniktir. Çalışmamızın amacı; genel anestezi altında total abdominal histerektomi ve bilateral salpingooferektomi (TAH-BSO) operasyonu geçirecek hastalarda operasyon öncesi uygulanan ESP bloğunun postoperatif ağrı düzeyi ve morfin tüketimi üzerine etkilerini değerlendirmektir. Ayrıca peroperatif hemodinamik parametreler ve bulantı-kusma gibi komplikasyonlar da değerlendirildi. Gereç/yöntem: 01.01.2022-01.07.2022 tarihleri arasında elektif TAH-BSO operasyonu geçirecek, yaşları 40-70 olan, ASA I-II toplam 167 hasta sözlü ve yazılı onamları alındıktan sonra çalışmaya dahil edildi. Çalışma dışı kalan hastalar nedeniyle toplam 158 hasta değerlendirmeye alınabildi. Tüm hastalara 0.04 mg/kg midazolam ile premedikasyon uygulandı. ESP grubundaki hastalara (n=80) preoperatif 30 dk önce ultrason eşliğinde 20 ml % 0,25 bupivakain ile T9 seviyesinden bilateral ESP blok uygulandı. Blok işlemini kabul etmeyen hastalar Kontrol grubuna (n=78) dahil edildiler. Ameliyat odasına alındıktan sonra tüm hastalara standart anestezi monitörizasyonu uygulandı. Hastaların intraoperatif remifentanil tüketimleri ve hemodinamik parametreleri takip edildi. Tüm hastalara operasyon sonrası iv hasta kontrollü analjezi yöntemi ile morfin başlandı. Hastaların postoperatif 24 saatlik VAS değerleri, morfin tüketimleri ve ilk bir saatlik hemodinamik verileri kaydedildi. Bulgular: Lokal anestezik yayılımı sonografik olarak T7-T12 aralığında gözlendi ve pinprick testi ile T7-T12 dermatom alanında duyu kaybı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aims: Erector spina plan (ESP) block is a widely used technique in postoperative pain management. The aim of our study; to evaluate the effects of preoperative ESP block on postoperative pain level and morphine consumption in patients who will undergo total abdominal hysterectomy and bilateral salpingoopherectomy (TAH-BSO) under general anesthesia. In addition, peroperative hemodynamic parameters and postoperative complications such as nausea and vomiting were evoluated. Methods: A total of 167 ASA I-II patients aged 40-70 who were scheduled for elective TAHBSO operation between 01.01.2022 and 01.07.2022 were included after obtaining their verbal and written consents. Due to the patients excluded from the study, a total of 158 patients could be evaluated. All patients were premedicated with 0.04 mg/kg midazolam. Patients in the ESPB group (n=80) underwent ultrasound-guided bilateral ESP block at the T9 level with 20 ml of 0.25% bupivacaine 30 minutes before the operation. Patients who did not accept the block procedure were included in the control group (n=78). Standard anesthesia monitoring was applied to all patients after they were taken to the operating room. Intraoperative remifentanil consumption and hemodynamic parameters of the patients were followed up. All patients were started on morphine with iv patient-controlled analgesia method after the operation. Postoperative 24-hour VAS values, morphine consumption and first hour hemodynamic data of the patients were recorded. Results: Local anesthetic distribution was sonographically observed in the T7-T12 range, and sensory block was detected in the T7-T12 dermatome area with the pinprick test.