Sosyal bı̇lgı̇ler öğretı̇mı̇nde postmodernı̇zm anlayışının öğretmen görüşlerı̇ne göre değerlendı̇rı̇lmesı̇
The evaluation of postmodernism in social study education according to teacher's opinions
- Tez No: 775005
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son yıllarda Türk eğitim sisteminin yapısında ve işlevinde önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Tartışmalı olarak, değişim hareketini etkileyen entelektüel hareketlerden biri de postmodernizmdir. Araştırmanın amacı, postmodern düşüncenin milli eğitim anlayışında ortaya çıkardığı etkilerin Sosyal Bilgiler dersine yansımalarını tespit etmektir. Araştırma model olarak nitel özellikte olup, veri toplama teknikleri açısından doküman incelemesi ve görüşme uygulaması şeklinde oluşmaktadır. Çalışmada genel olarak eğitimin genel amaçlarının ve okulların amaçlarının 1990'lardan bu yana değişmediği; postmodern anlayışların eğitim örgütünün yapısında, sürecinde ve hava boyutlarında bazı değişimlere yansıdığı sonucuna varılmıştır. Daha az hiyerarşi, âdemi merkeziyetçilik, personelin yönetime daha fazla katılımı, farklılıkları zenginlik olarak görme, dezavantajlı grupların eğitim hakkından yararlanması, yapılandırmacı yaklaşımları müfredatın temeli olarak kullanma, öğrencileri tek tipleştiren anlayıştan vazgeçme, eleştirel düşünme, yaratıcılık ve iletişim gibi becerileri geliştiren anlayışın kullanılması, sürekli öğrenme kültürü oluşturmaya çalışmak, bilgisayar ve iletişim teknolojilerini eğitimde kullanmak, sanat ve estetiğe daha fazla önem vermek postmodern düşünce anlayışının etkilerinden bazılarıdır. Ayrıca çok kültürlülük ve dünya vatandaşlığı ya da küresel vatandaşlık gibi yansımalarla, öğrencilerde milli bir anlayış ve milli bir kimlik oluşmasında engelleyici bir etkiye sahip olabileceği postmodernizmin etkileri arasında sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Significant changes have occurred in the structure and function of the Turkish education system in recent years. Arguably, one of the intellectual movements that influenced the change movement is postmodernism. The aim of the research is to determine the reflections of the effects of postmodern thought on the understanding of national education on the Social Studies course. The research is qualitative as a model and consists of document review and interview practice in terms of data collection techniques. In the study, the general aims of education and the aims of schools have not changed since the 1990s; It has been concluded that postmodern understandings are reflected in some changes in the structure, process and air dimensions of the educational organization. Less hierarchy, decentralization, more participation of personnel in management, seeing differences as richness, benefiting from the right to education of disadvantaged groups, using constructivist approaches as the basis of the curriculum, abandoning the understanding that standardizes students, using an understanding that develops skills such as critical thinking, creativity and communication, continuous trying to create a learning culture, using computer and communication technologies in education, giving more importance to art and aesthetics are some of the effects of postmodern thinking. In addition, reflections such as multiculturalism and world citizenship or global citizenship can be counted among the effects of postmodernism, which can have an inhibitory effect on the formation of a national understanding and national identity in students.