Investigation of stress distributions between a frictional rigid cylinder and laminated glass fiber composites
Sürtünmeli rijit silindir ile lamine cam elyaf kompozitler arasındaki gerilim dağılımlarının incelenmesi
- Tez No: 775077
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA YILDIRIM, DOÇ. DR. BARIŞ SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, rijit bir silindir ile lamine glass fiber kompozitler arasındaki yüzey ve yüzey – altı gerilmeleri ve temas patikasının kenarları değerlendirilmiştir. Analitik sonuçlar elde etmek için Cholesky ayrışımı, Gauss eliminasyonu, Hermite ortogonal polinomları, Fourier dönüşümleri, ve tekil integral denklemine (TID) dayanan yeni ve modern bir analiz sistemi geliştirilmiştir. Analitik yöntemin hassasiyetini doğrulamak için, artırılmış temas formülasyonu (ATF) ve sonlu elemanlar yöntemi üzerine inşa edilmiş efektif ve kendi kendine ağ uyarlamalı bir hesaplama modeli kullanarak sayısal sonuçlar elde edilmiştir. Yeni analitik formülasyonun etkinliği, bu sonuçlar arasında mükemmel bir eşleşme ile gösterilmiştir. Formülasyonlar, yüzey ve yüzey – altı gerilmeleri ve temas patikasının kenarları üzerindeki etkileri izlemek için çeşitli etkileşim özellikleri, malzeme parametreleri, sürtünmeyle ilgili terimler ve lamina sırası için tanıtılmıştır. Ele alınan bulgular ve tartışmalar, aşırı temas koşulları altında lamine kompozitlerin yapısal tasarımı için değerli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Surface and sub – surface stresses, and edges of contact patch between a rigid cylinder and laminated glass fiber composites are evaluated in this thesis. A novel and modern system of analysis based on Cholesky decomposition, Gauss elimination, Hermite orthogonal polynomials, Fourier transforms and singular integral equation (SIE) is developed to obtain analytical results. Numerical results are obtained in order to verify the precision of the analytical method using an effective and self mesh adaptive computational model built on augmented contact formulation (ACF) and finite element method. The effectiveness of the new analytical formulation was shown by a perfect match between these results. The formulations have been introduced for various interaction properties, material parameters, friction related terms, and lamina order in order to monitor the effects on surface and sub – surface stresses, and edges of contact patch. The findings and discussions addressed can be of value to the structural design of laminated glass fiber composites under extreme contact conditions.