Kayseri Yamula barajı çevresinde boşaltılan kırsal yerleşim alanlarının mekânsal sürdürülebilirliği: Hasancı yerleşimi örneği
Spatial sustainability of rural settlements around Kayseri Yamula dam: The case of Hasancı settlement
- Tez No: 775090
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÖZKÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Kırsal yerleşim alanları, yaşamsal faaliyetlerin devam ettirilebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Çeşitli sebeplerle kırsal alanlardan yapılan göçler, doğal afetler ve baraj yapımı gibi nedenlerden dolayı kırsal yerleşim alanları büyük zararlar görmüş hatta yok olmuştur. Kırsal yerleşim alanlarının canlandırılabilmesi ve gelişmesi için farklı kurum kuruluş ve kişiler tarafından yerleşim ve konut ölçeğinde çeşitli projeler geliştirilmiştir. Ancak, geliştirilen bu projeler ile mevcut kırsal yerleşim alanları ve kırsal konutlar arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu durum kırsal yerleşimlerin sürdürülebilirliği için bir tehdit oluşturmaktadır. Buradan hareketle yapılan bu tez çalışmasında kırsal yerleşim alanlarının mekânsal sürdürülebilirliği konu edinmiştir. Çalışmanın amacı ise kırsal yerleşim alanlarında yaşamın, kültürün ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için sürdürülebilir yerleşim alanı ve mekanların oluşturulması olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda çalışma altı bölümde gerçekleştirilmiştir. İlk bölümde çalışmanın konusu, kapsamı, kullanılan materyaller, yöntem, konuya ilişkin mevcut çalışmalar ve çalışmanın özgün değeri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde konuya ilişkin bilgi toplaması gerçekleştirilmiştir. Bu noktada kırsal alan, sürdürülebilirlik, ekoköy kavramları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rural settlement areas are of great importance for the continuation of vital activities. Due to various reasons such as migration from rural areas, natural disasters and dam construction, rural settlements have suffered great damage or even disappeared. In order to revitalize and develop rural settlements, various projects on the scale of settlement and housing have been developed by different institutions, organizations and individuals. However, there are differences between these developed projects and existing rural settlements and rural residences. This situation poses a threat to the sustainability of rural settlements. From this point of view, this thesis study deals with the spatial sustainability of rural settlements. The aim of the study was determined as the creation of sustainable settlement areas and spaces in order to ensure the sustainability of life, culture and production in rural settlements. In this context, the study was carried out in six sections. In the first part, information is given about the subject of the study, its scope, the materials used, the method, the current studies on the subject and the original value of the study. In the second part, information was collected on the subject.