Biyolojik aktif substitüe dion bileşiklerinin sentezi
Synthesis of biologically active substituted dione
  1. Tez No: 775091
  2. Yazar: DİLAN GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda çeşitli pirol-2,5-dion ve naftalen-1,4-dion bileşiklerinin azotlu heterosiklik amin bileşikleri ile belirli şartlar ortamında tepkimeleri gözlemlenmiştir. Deneysel çalışmalarımızda başlangıç maddesi olarak kullanılan 1-fenilpirol-2,5-dion (1), 3,4-dikloro-1-fenil-pirol-2,5-dion (2), 2,3-dibromo-naftalen-1,4-dion (3) bileşikleri ile azotlu heterosiklik amin bileşiklerden aza-sübstitüe dion bileşikleri elde edilmiştir. 1-fenilpirol-2,5-dion (1)'in; 1-piperonilpiperazin, 1-(2-furoil) piperazin ile tepkimelerinden sırasıyla; 3-(4-benzo[d][1,3]dioxol-5-ilmetil)piperazin-1-il)-1-fenilpirolidin-2,5-dion (4) 3-(4-(furan-2-karbonill)piperazin-1-il)-1-fenil-1H-pirolidin-2,5-dion (5). 3,4-dikloro-1-fenil-pirol-2,5-dion (2)'in; 1-(3-hidroksifenil)piperazin,1-[Bis(4-florofenil)-metilpiperazine, 1-(2-piridinil)piperazin, 1-(4-triflorometilfenil)-piperazin,1-(3-florofenil)-piperazin, 2-tiyofen metilamin, 4,4'-Bis(3-aminofenoksi)difenil sulfon, 4-aminotetrahidropiran ile tepkimelerinden sırasıyla; 3-kloro-4-(4-(3-hidroksifenil)piperazin-1-il)-1-fenil-1H-pirol-2,5-dion(6), 3-(4(bis(4-florofenil)metil)piperazin-1-il)-4-kloro-1-fenil-1H-pirol-2,5-dion (7), 3-kloro-1-feni-l-4-(4-(piridin-4-il)piperazin-1-il)-1H-pirol-2,5-dion (8), 3-kloro-1-fenil-4-(4-(4-triflorometil)-fenil)-piperazin-1-il)-1H-pirol-2,5-dion (9), 3-kloro-4-(4-(3-florofenil)piperazin-1-il)-1-fenil-1H-pirol-2,5-dion (10) 3-kloro-4-((3-(4-((4-(3-diazenil-fenoksi)fenil)sulfonil)-fenoksi)fenil)-amino)-1-fenil-1H-pirol-2,5-dion (11), 3-kloro-1-fenil-4-((tiyofen-2-ilmetil)amino)-1H-pirol-2,5-dion (12), 3-kloro-1-fenil-4-((tetrahidro-2H-piran-4-il)amino)1H-pirol-2,5-dion (13). 2,3-dibromo-naftalen-1,4-dion (3)'ün 4-aminotetrahidropiran ile tepkimesinden 2-bromo-3-(((tetrahidro-2H-piran-4-il)amino)-naftalen-1,4-dion (14) bileşiği sentezlenmiştir. Tepkime sonucu sentezlenen onbir (11) adet yeni bileşik kromatografik yöntemleriyle saflaştırıldı.Yapıları spektroskopik (IR, MS, NMR (1H ve 13C)) analiz yöntemleriyle ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
in our study, it was observed that various pyrrole-2,5-dione and naphthalene-1,4-dione growers reacted with nitrogenous heterocyclic amines under sensitive conditions. 1-phenylpyrrole-2,5-dione (1), 3,4-dichloro-1-phenyl-pyrrole-2,5-dione (2), 2,3-dibromo-naphthalene-1, Aza-substituted dione compounds were obtained from 4-dione (3) compounds and nitrogenous heterocyclic amine compounds. 3-(4-benzo[d][1,3]dioxol-5-ylmethyl)piperazin-1-yl)-1phenylpyrrolidine-2,5-dione (4) 3-(4-(furan-2-carbonyl)piperazin-1-yl)-1-phenyl-1H-pyrrolidine-2,5-dion (5) were synthesized by the reaction of compounds 1-phenyl pyrrole-2,5-dione (1); 1-piperonylpiperazine, 1-(2-furoyl) piperazine in order of. 3-chloro-4-(4-(3-hydroxyphenyl)piperazin-1-yl)-1-phenyl-1H-pyrrole-2,5-dione (6) 3(4(bis(4fluorophenyl)methyl)piperazin-1-yl)-4-chloro-1-phenyl-1H-pyrrole-2,5-dione (7) 3-chloro-1-phenyl-4-(4-(pyridin-4-yl)piperazin-1-yl)-1H-pyrrole-2,5-dione (8) 3-chloro-1-phenyl-4-(4-(4-trifluoromethyl)phenyl)piperazin-1-yl)-1H-pyrrole-2,5-dione (9) 3-chloro-4-(4-(3-fluorophenyl)piperazin-1-yl)-1-phenyl-1H-pyrrole-2,5-dione (10) 3-chloro-4-((3-(4-((4-(3-diazenyl-phenoxy)phenyl)sulfonyl)-phenoxy)phenyl)-amino)-1-phenyl-1H-pyrrole-2,5-dione (11) 3-chloro-1-phenyl-4-((thiophen-2-ylmethyl)amino)-1H-pyrrole-2,5-dione (12) 3-chloro-1-phenyl-4-((tetrahydro-2H-pyran-4-yl)amino)1H-pyrrole-2,5-dione (13) were synthesized by the reaction of compounds 3,4-dichloro-1-phenyl-pyrrole-2,5-dione (2) and 1(3-hydroxyphenyl)piperazine, 1-[Bis(4-fluorophenyl)methylpiperazine, 1-(2-pyridinyl)pipe-razine, 1-(4-trifluoromethylphenyl)-piperazine, 1-(3-fluorophenyl))piperazine, 2-thiophene methylamine, 4,4'-Bis(3-aminophenoxy)diphenylsulfone, 4-Aminotetrahydropyran in order of. Eleven(11) new compounds synthesized as a result of the reaction were purified by chromatographic process. Their structures were revealed by spectroscopic (IR, MS, NMR (1H and 13C)) analysis process.