17 ağustos 1999 Marmara depremi sonrasında bolu ili Gölyaka ilçesinde kurulan çadırkentlerin halk sağlığı yönünden izlenmesi ve düzce ilinde kurulan bazı çadırkentlerde durum saptama araştırması
A follow up study a tent cities established in Gölyaka Bolu after The Marmara earthquake august 17 th 1999 and situation analysis of some tent citiec in Düzce considering in public health approach
- Tez No: 775105
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY GÜLER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yardım N. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi Sonrasında Bolu İli Gölyaka İlçesinde Kurulan Çadırkentlerin Halk Sağlığı Yönünden İzlenmesi ve Düzce İlinde Kurulan Bazı Çadırkentlerde Durum Saptama Araştırması, Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara 2001.17 Ağustos 1999 saat 3:02 sıralarında 7.4 büyüklüğünde gerçekleşen Marmara Depremi sonrası Gölyaka ve Düzce'de kurulan çadırkentlerde yaşamın halk sağlığı yönünden incelenmesinin ilerde benzeri durumlarda yol gösterici olduğu düşünülmüştür. Bu amaçla Bolu il Gölyaka ilçesinde kurulan iki çadırkentte 30 günlük izlem ve Düzce ilinde araştırma süresinde kurulu olan en büyük üç çadırkentte durum saptama araştırması yürütülmüştür. Gölyaka ilçesinde 88 ve Düzce ilinde 83 olmak üzere toplam 171 çadır araştırma kapsamında yer almıştır. Araştırmada bazı sosyodemografik, deprem hasarına ilişkin bilgiler ile doğurganlık ve cinsel aktivite değişiklikleri ve sağlık durumuna ilişkin bilgiler Hane Halkı Bilgi Formu ve Kişisel İzlem Bilgi Formları ile toplanmıştır. Çevresel özellikler Çevre Sağlığı Bilgi Formu, psikolojik durum saptaması ise Beck Depresyon Envanteri ve Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri kullanılarak araştırmacı tarafından yüzyüze görüşülerek uygulanmıştır. depremin merkezine yakınlık arttıkça hasar daha fazla görülmektedir. Deprem sonrasında araştırmaya katılanların yarısında iş kaybı ve gelirde azalma görülmüştür. Aile Planlaması yönünden incelendiğinde korunmama artmış yöntem kullanımı azalmıştır. Cinsel aktivite olumsuz etkilenmiştir. Araştırma tarihinden öncesi son 15 gün içerisinde hekime başvurular arasında en sık akut üst solunum yolu enfeksiyonu, izlem yapılan çadırkentlerde de en sık öksürük-balgam, soğuk algınlığı-nezle görülmüştür. Çevre sağlığı yönünden bakıldığında kamp yeri ve su özellikleri olumludur. Tuvaletler temizlikleri hariç genelde olumludur.Banyo, çamaşırhane ve mutfak özellikleri yetersizdir. Atıklar yeterli sayıda çöp bidonu bulunması ve günlük olarak toplanmaları sonucunda olumsuz çevre koşulu yaratmamıştır. İzlenen çadırkentlerde ortak mutfaklarda sunulan yemekler önerilen enerji ve besin ögelerini sağlamamıştır. Ancak beslenmeye ilişkin herhangi bir sorun gözlenmemiştir. Uygulanan psikolojik testlerden alınan puanlar afet sonrası yapılan bir çok çalışma ile uyumlu olarak yüksek bulunmuştur. Afet planlamalarında çadırkent düzenlemeleri mutlaka yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
Yardım N. A Follow up Study a tent cities established in Gölyaka Bolu after the Marmara Earthquake August 17 th 1999 and situation analysis of some tent citiec in Düzce considering in Public Health approach, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Public Health, Ankara 2002. It has been thought that throught a in public health perspective studying the life in the tent cities established just after the marmara Earthquake in Golyaka,and Duzce would provide practicable knowledge that could be used similar sutiations in the future. Regarding this purpose a thirty days follow-up study was carried out in two tent cities established in Golyaka, Bolu and a situation analysis was performed in three most crowded tent cities in Duzce.With 88 tents in Golyaka Bolu and 83 tents in Duzce totally the residents of 171 tents have involved in this study. Information about on some sociodemographic features the level of demage in living buildings, loss of owning materials, health conditions, sexual acticity changing of inhibitants were collected by making interviews and physical examinations. Enviromental characteristics were assessed by using a custom made standardised check-list.Beck Depression Invantory and State-Trait Anxiety Inventory were used for assessing physcological conditions of inhibitants. Heavy destruction of living buildings and high loss of owning materials were reported more frequently by the participants who had lived nearer to the earthquake centre than the others. Approximately half of the families faced unemployement or income depletion after the earthquake. There was a decrease in use of contraception methods for family planning. Besides this, there was also a decrease in sexual activity of inhibitants. Acute upper respiratory disesaes were the most common reported morbidities when the period of two weeks prior to the study was assessed. In follow-up study thease diseases were also diagnosed most commonly. Camping areas' enviromental characteristics water suply and sanitation were adequate in the tent cities. Number of latrins were adequate but there were some problems in their maintenince. Baths, laundries and kitchens were assessed as inadequate and also inappropriate. Adequate number of waste containers and regular collection of disposals have prevented waste products becoming hazardous for health. In the follow-up study It has seen that meals prepaired in tent city kitchens alone would be not enough to meet the energy and nutrient needs of inhabitants. Mean physcological inventory scores of inhibitants were found to be higher than the norm values. Arrengements of tent cities must be involved in disaster managemnt plans.