Low power small size magnetic resonance imaging signal acquisition system with optical connections
Manyetik rezonans görüntüleme için düşük güç tüketimli ve küçük boyutlu optik bağlantılı işaret alma sistemi
  1. Tez No: 775113
  2. Yazar: İLKCAN NUHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) sistemlerinde yankı işaretleri bir bobin tarafından yakalandıktan sonra örneklenir ve sayısal sinyal işlemeye tabi tutulur. Geleneksel uygulamalarda örnekleme sistemi ile sinyal işleme birimi arasındaki fiziksel bağlantı eş eksenel iletim kabloları ile sağlanır. Ne var ki, eş eksenel kablolar değişen ve radyo frekansı alanlarının içine yerleştirildiklerinde riskler ve sınırlandırmalar barındırırlar. Bir MRG sisteminde bu alanların ikisi de mevcuttur. Eş eksenel kablo kullanımına bağlı sorunların güçlüğü, paralel görüntüleme uygulamalarında kanal sayısının çoğalması ile hızla artar. Eş eksenel kabloların dezavantajlarını gidermek etmek amacıyla, analog işaretlerin taşınması için optik kabloların kullanıldığı sistemler önerilmiştir. Bu çalışmada örneklenmiş ve sayısallaştırılmış analog işaretin taşınması için fiber optik kabloların kullanılmasının yanı sıra yakalama ve dönüştürme işlevlerinin yerine getirebilmesi için birime gereken gücün optik bağlantı ile iletildiği bir sistem tasarlanmıştır. Tipik bir kafes bölümüne sığabilecek kanal sayısını artırmak için birimin boyutları olabildiğince küçük tutulmuştur. Birim şu anda yalnızca Minnesota Üniversitesi'nde bulunan ve 447 MHz 'de çalışan 10.5 Tesla MRG sistemi için yürütülmekte olan bir projede kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yapılabilirlik analizi amacıyla, önerilen yaklaşımlardan birinin devre tasarımı şema ve serim seviyesinde tamamlanmıştır. Teorik değerlendirmelere göre kanal başına güç tüketimi 263 mW ve kullanılan kesit alanı 900 mm^2 iken 65 MSPS örnekleme sıklığı kullanılarak 95 dBFS'ten daha fazla SNR değeri elde edileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Magnetic Resonance Imaging (MRI) systems echo signals received by a coil are sampled and subjected to digital signal processing. The physical link between the sampling system and the signal processor is coaxial cables in conventional applications. However, coaxial cables possess risks and limitations when placed in gradient and radio frequency fields, both of which are present in an MRI system. The complexity of issues related to coaxial cables increases rapidly as the number of channels scales up in parallel imaging applications. To overcome the drawbacks of coaxial cables, systems that employ fiber optic cables for the transmission of the analog signal have been proposed. In this work, we designed a system which transmits sampled and digitized analog signal through fiber optic cables, while the power required to perform acquisition and conversion operations is also delivered to the module using an optical link. To increase the number of channels that can be placed in a typical birdcage compartment, dimensions of the module are kept as small as possible. The module is designed to be used in a project with a 10.5 Tesla MRI system operating at 447 MHz which is currently available only at the University of Minnesota. The circuit design for one of the proposed approaches is completed at both the schematic and the layout levels to perform feasibility analysis. Theoretical estimations show that the power consumption is 263 mW and occupied cross-sectional area is 900 mm^2 per channel while attaining more than 95 dBFS SNR figure using 65 MSPS sampling rate.