Çocuk hastalarda günübirlik cerrahi vakalarında tiva ve inhalasyon anestezisi yöntemlerinin per-postoperatif etkilerinin karşılaştırılması
Tiva and inhalation anesthesia methods in outpatient surgery in child patientscomparison of peroperative and postoperative effects
  1. Tez No: 838273
  2. Yazar: NAZLICAN ÇAMURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KENDİGELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaçlar: İnhalasyon anestezisi ve TİVA çocuk hastalarda kullanılan iki farklı genel anestezi yöntemidir. Bu çalışmada günübirlik cerrahi geçirecek çocuklarda, her iki genel anestezi yönteminin hemodinamik etkilerinin serebral oksijenizasyon ve perfüzyona etkileri ve postoperatif olarak ajitasyon üzerine olan etkilerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, çocuk cerrahisi ameliyathanesinde, günübirlik tek taraflı inguinal bölge cerrahisi geçirecek, 2-6 yaş aralığında, ASA-PS I-II olan, intravenöz damar yolu serviste açılmış çocuklarda yapılmıştır. Çalışmaya 52 hasta dahil edilmiş, 43 hastada da ölçümler tamamlanmıştır. Hastalar inhalasyon (sevofluran) ve TİVA (propofol) grubu olarak iki gruba ayrılmış, her iki gruba da entübasyon sonrasında, cerrahi başlamadan önce kuadratus lumborum bloğu uygulanmıştır. Perioperatif olarak KAH, KB, SpO2, BİS ve NIRS değerleri kaydedilmiştir. Postoperatif olarak derlenme ünitesinde FLACC ve Watcha Skalaları değerlendirilmiştir. Bulgular: Sevofluran grubundaki olguların entübasyon sonrası ilk 30.dk KAH değerleri, TİVA grubundakilerden anlamlı seviyede yüksek saptanmış, iki grubun zamanla KAH değişimi kıyaslandığında farklılık görülmemiştir. OAB değerlerinde ilk 60.dk TİVA grubunda anlamlı seviyede daha yüksek saptandı. Başlangıç değerleriyle ilk 90.dk zaman içindeki ölçülen NIRS değerleri karşılaştırıldığından her iki grupta da zamanla NIRS değerlerinde azalma bulunmuştur. Değişim yüzdelerini değerlendirdiğimizde TİVA grubunda başlangıç değerine göre inhalasyon grubundan daha yüksek değişim görülmüştür. Her iki grupta da hemodinamik ve NIRS değerleri normal sınırlar içinde bulunmuştur. Her iki grubunda tanımlayıcı özellikleri, solunum verileri ve BİS değerleri istatistiksel olarak farklılık göstermemektedir. Postoperatif FLACC ve Watcha skalaları karşılaştırıldığında iki grup arasında istatistiksel bir fark görülmemiştir. Sonuç: Çalışmamızda pediatrik popülasyonda iki farklı genel anestezi yönteminin hemodinamik etkileri birbirinden farklı olsa da serebral oksijenizasyona negatif yönde bir etki sağlamamaktadırlar. Her iki genel anestezi yöntemi de serebral oksijenizasyon ve perfüzyonun önemli olduğu pediatrik popülasyonda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Inhalation anesthesia and total intravenous anesthesia (TIVA) are two different general anesthesia methods used in pediatric patients. This study aimed to compare both general anesthesia methods effects on cerebral oxygenation and perfusion by hemodynamic effects and postoperative agitation in outpatient surgery children. Material and Method: The study was conducted in the pediatric surgery operating room, on children aged 2-6 years, with ASA-PS I-II, who were undergoing outpatient unilateral inguinal surgery, and whose intravenous vascular access was opened in the ward. 52 patients were included in the study, and measurements were completed in 43 patients. The patients were divided into two groups, sevoflurane and TIVA groups. Quadratus lumborum block was applied to both groups after intubation and before the start of surgery. HR, BP, SpO2, BIS and NIRS values were recorded perioperatively. Postoperatively, FLACC and Watcha Scales were evaluated in the recovery unit. Results: HR values in the first 30 minutes after intubation in the sevoflurane group were found to be significantly higher than in the TIVA group, but no difference was observed when the HR changes of the two groups were compared over time. MAP values were found to be significantly higher in the first 60 minutes of TIVA. When the NIRS values measured in the first 90 minutes were compared with the initial values, a decrease in NIRS values was found over time in both groups. When we evaluated the change percentages, a higher change was observed in the TIVA group compared to the initial value compared to the inhalation group. Hemodynamics and NIRS values are normal in both groups. The descriptive characteristics, respiratory data and BIS values of both classifications do not differ. When the FLACC and Watcha scales were compared postoperatively, no difference was observed between the two groups. Conclusion: In our study, although the hemodynamic effects of two different general anesthesia methods are different in the pediatric population, they do not have a negative effect on cerebral perfusion pressure. Both methods of general anesthesia can be used in the pediatric population where cerebral perfusion is important.