Effects of the stock split announcements on the abnormal returns
Hisse bölünmesi duyurularının anormal getiriler üzerine etkisi
  1. Tez No: 775135
  2. Yazar: DANIL KONDRATOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kurumsal olayların incelenmesi, karmaşık stok analizi sürecinin en önemli bileşenleri arasındadır. Son yıllarda, birçok bilim adamı hisse senedi bölünmelerini inceledi ve hisse bölünmelerinden sonra anormal getirilerin yüksek olasılıklarının olduğu sonucuna vardı. Hisse senedi bölünme tarihleri civarında anormal getirilerin varlığıyla ilgili 3 ana teori vardır: likidite hipotezi, sinyal hipotezi ve ticaret aralığı hipotezi. Bu çalışmalar, şirket yöneticilerinin neden hisseyi bölme kararı aldıklarını ve bölünme duyuruları ve icra tarihleri civarında neden anormal getiriler gözlemlendiğini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, stoku etkileyen ve anormal getirilere neden olan unsurları belirlemektir. Bunun da ötesinde, bu çalışma, duyurudan hemen sonra bölünme gerçekleştiren şirketler ile duyuru ve icra arasında büyük boşluk bırakan şirketleri karşılaştırmayı amaçlamıştır. Verilen çalışmadan, eşit pencereler sırasında stok bölünmesi ve stok getirisi arasında anlamlı bir ilişki bulduk. Ayrıca etkinlik gününde likidite de çok önemliydi ve ayrıca bölünmüş hisse senetlerinin söz konusu pencerede hisse senedi fiyatlarını yüksek oranda etkilediğini kanıtladı.
Özet (Çeviri)
The study of corporate events is among the most important components of the complex process of stock analysis. Over the last decades, many scholars studied the stock splits and came to the conclusion that there are high probabilities of the abnormal returns after the stock splits. There are 3 major theories associated with the presence of the abnormal returns around the dates of the stock splits: liquidity hypothesis, signaling hypothesis and trading range hypothesis. Those studies aim to explain why executives of the company are taking the decision to split the stock and why abnormal returns can be observed around the dates of the split's announcements and execution. The aim of this study was to determine components that are affecting stock and causing abnormal returns. On top of that, this study intended to compare the companies that are performing a split immediately after the announcement and those companies that are leaving a big gap between announcement and execution. From our given study, we found a significant relationship between stock split and stock return during the even windows. Furthermore liquidity was also very significant at the event day further proving that split stocks do highly affect stock prices at that particular window.