Digitalisation processes and technological applications in art museums in Turkey
Türkiye'deki sanat müzelerinde dijitalleşme süreçleri ve teknolojik uygulamalar
- Tez No: 775159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVŞAR GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'deki ve dünyadaki sanat müzelerinde dijitalleşme süreçlerini, dijital teknoloji uygulamalarını incelemek ve bir karşılaştırma yapmaktır. Çalışma, çoğunlukla ikincil kaynaklara dayalı bir literatür taramasından oluşmaktadır. Tez, başlangıçta sanat müzelerinin tarihsel evrimine genel bir bakış sunmaktadır. Ayrıca müze kavramının oluşumu, müzelerin ziyaretçi merkezli yaklaşımı benimsemesi ve dijitalleşmenin müzelere girişi yer almaktadır. Birinci bölümde, sanat müzelerinde dijitalleşme süreçleri üç ana başlıkta işlenmiştir. İlk başlıkta sanatın yeniden üretimi ele alınmıştır. Sanat eseri fotoğraf sayesinde yeniden üretilebilirken, müzeye gitme kavramı anlam değiştirmeye başlamıştır. İkinci başlıkta, dijital teknolojilerin müzelere girişi, ilk örnekleri ve müzeler üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. İlk bölümün son başlığında da sanatın yeniden üretimi ve dijitalleşen müzelerin bir sonucu olarak sanatın ve müzelerin artan ulaşılabilirliği ve global dolaşımı konu alınmaktadır. İkinci bölümde dünya çapında sanat müzelerinde kullanılan dijital uygulamaların örneklerle analizi yapılmıştır. Bu analizler, müzelerin bu teknolojileri nasıl ve neden kullandıklarını da içermektedir. Bu bölüm, teknolojinin türüne göre sınıflandırılmıştır ve her bir alt başlık görselleriyle birlikte ilgili örnekleri içermektedir. Son bölümde de Türkiye'de sanat müzelerinde dijitalleşme süreçleri, öne çıkan uygulamalar ve Pera Müze'sinin dijitalleşmesi örnek olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma süreçteki önemli noktaları ve bunlar arasındaki neden-sonuç ilişkilerini öne çıkarmaktadır. Aynı zamanda mevcut örneklerle literatür taraması yapılırken, dünyadaki uygulamaları Türkiye'deki uygulamalarla karşılaştırmayı ve daha sonraki araştırmalar için araştırma alanları oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the digitalisation processes of art museums worldwide and in Turkey. The aim is to compare these processes with digital technology applications. The study consists of a literature review based mostly on secondary resources. The thesis presents an overview of the historical evolution of art museums initially. Moreover, the constitution of the museum concept, the adoption of the visitor-centric approach of museums, and the entry of digitalisation into museums are included. In the first chapter, the digitalisation processes of art museums is handled under three main parts and analysed with examples. The first part discusses the reproduction of art. While artwork can be reproduced through photography, the concept of going to the museum has begun to change its meaning. The second part covers the entry of digital technologies into museums, initial examples, and their effects on museums. The last part deals with the increasing accessibility and global circulation of art and art museums as a result of the reproduction of art and the digitalisation of museums. The second chapter analysed prominent examples of digital applications in art museums worldwide. This analysis points out why museums use these technologies and how. This part categorised according to the type of technology; each has related examples with images. The last chapter has three parts: the digitalisation processes of art museums in Turkey, prominent applications from Turkey, and the digitalisation of Pera Museum as an example. As a result, this research highlights significant points in the process and cause-effect relationships between them. At the same time, while a literature review is done with existing examples, it aims to compare worldwide practices with those in Turkey and create research areas for further researches.