Gaziantep makine halıcılığı saha çalışması ve sürdürülebilir sanat tasarımları
Gaziantep machine carpet weaving field study and sustainable art designs
- Tez No: 983614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Gaziantep makine halı sektörü, küresel rekabet gücünü artırarak sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen bir yapıya sahiptir. Sektörün vizyonu ve misyonu, hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda şekillenmektedir. Gaziantep Makine Halıcılığının Vizyonu; Dünya liderliğini pekiştirmek, sürdürülebilir üretim süreçleri geliştirmek, yenilikçi ve sanatsal tasarımlar sunmak ve dijitalleşme ve akıllı üretim teknolojilerine uyum sağlamaktır. Gaziantep Makine Halıcılığının Misyonu; Gelenek ile modern üretimi harmanlamak, çevresel sorumluluk bilinciyle üretim yapmak, İnovasyon ve Ar-Ge yatırımlarını artırmak, ekonomiye ve istihdama katkı sunmak, Uluslararası standartlarda üretim yapmaktır. Çalışmada, Gaziantep makine halıcılığının geçmişten günümüze geçirdiği dönüşüm detaylandırılmış, teknolojik gelişmelerin sektöre etkileri ele alınmıştır. Aynı zamanda sektörün içinde bulunduğu güncel durum analizi yapılmıştır. Halı üretiminde kullanılan makine çeşitleri, halı tasarımda kullanılan programlar incelenmiştir. Gaziantep halı sektörünün güncel ihracat rakamları analiz edilmiş, ihraç edilen bölgeye göre desen tasarım çeşitleri incelenmiştir. Gaziantep halı sektörünün dünyada söz sahibi olmasının eğitime yapılan yatırımla ilişkilendirilmesinin etkileri değerlendirilmiştir. Gaziantep halı sektörü sürdürülebilir tasarım anlayışıyla geleceğe yön verirken, atık malzemelerin sanata dönüştürülmesi gibi yenilikçi yaklaşımlar da önem kazanmaktadır. Sürdürülebilirlik bağlamında geri dönüşüm malzemelerinin sanatsal tasarımlarda kullanımı araştırılmış ve halı üretiminde atık yönetimi, ekolojik tasarım ve çevre dostu üretim süreçleri üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda, atık iplikler ve üretim fazlası halı parçalarının rölyef tablo gibi sanatsal formlara dönüştürülmesi üzerine yapılan uygulamalar da tez kapsamında değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, sürdürülebilir sanat anlayışının halı sektöründe atık yönetimini iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu ve bu tür uygulamaların sektöre yenilikçi tasarım anlayışı kazandırarak hem ekonomik hem de çevresel fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Gaziantep makine halı sektörünün gelecekte daha sürdürülebilir ve yenilikçi bir yapıya kavuşması için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gaziantep machine-made carpet sector has a structure that aims for sustainable growth by increasing its global competitiveness. In this context, the vision and mission of the sector are shaped in line with the principles of both economic and environmental sustainability. The Vision of Gaziantep Machine Carpet Industry is to consolidate its world leadership, develop sustainable production processes, offer innovative and artistic designs, and adapt to digitalization and smart production technologies. The Mission of Gaziantep Machine Carpeting is to blend tradition with modern production, to produce with environmental responsibility, to increase innovation and R&D investments, to contribute to the economy and employment, and to produce at international standards. In the study, the transformation of Gaziantep machine carpeting from past to present has been detailed and the effects of technological developments on the sector have been discussed. At the same time, the current situation of the sector was analyzed. Machine types used in carpet production, programs used in carpet design have been examined. Current export figures of Gaziantep carpet sector were analyzed and pattern design types were examined according to the exported region. The effects of associating the Gaziantep carpet sector's having a say in the world with the investment made in education are evaluated. In this direction, while Gaziantep carpet sector is shaping the future with a sustainable design approach, innovative approaches such as transforming waste materials into art are gaining importance. In the context of sustainability, the use of recycled materials in artistic designs has been investigated and waste management, ecological design and environmentally friendly production processes in carpet production have been emphasized. In this context, applications on the transformation of waste yarns and surplus carpet pieces into artistic forms such as relief paintings were also evaluated within the scope of the thesis. The findings show that sustainable art understanding has the potential to improve waste management in the carpet sector and that such practices can provide both economic and environmental benefits by bringing innovative design understanding to the sector. In this context, recommendations are presented for Gaziantep machine made carpet sector to achieve a more sustainable and innovative structure in the future.