Makinalı pamuk hasadı yönünden Ege ve Akdeniz Bölgelerindeki kimi çırçır fabrikalarının mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 77516
  2. Yazar: ÖNCÜL KAANGÜL CANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET MAKINALI PAMUK HASADI YÖNÜNDEN EGE VE AKDENİZ BÖLGELERİNDEKİ KİMİ ÇIRÇIR FABRİKALARININ MEVCUT DURUMU, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ CANER, Öncül K. Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinaları Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İsmet ÖNAL Ağustos 1998, 115 Sayfa Bu tezde, Ege Bölgesi illerinden İzmir, Aydın, Manisa ve Muğla'da; Akdeniz Bölgesi illerinden Adana, Antakya, Antalya ve İçel'de yer alan rollergin ve sawgin tipi çırçır fabrikalarından bazdan ile 1996-1997 kutlu pamuk işleme sezonunda yüzyüze görüşme şeklinde anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda, işletmelerin yapısal ve teknik özellikleri, iş başarılan, kapasite kullanım oranlan ortaya konmuş ve makinalı pamuk hasadı yönünden mevcut uygulamalarda yapılabilecek değişikliklere yönelik önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda, kapasite kullanım oranının sawgin tipi işletmelerde %55, rollergin tipi işletmelerde ise %67 dolayında olduğu ortaya çıkmıştır. Bu değerler, ülke genelinde çırçır fabrikalarının kapasite kullanımlarının düşük olduğunu göstermektedir. Güneydoğu Anadolu Projesi ile pamuk üretiminin iki kat daha artacak olması, mevcut fabrikalarının daha yüksek kapasite ile çalışmalarını sağlayacaktır.Yakın dönemde ülkemizde makinalı pamuk hasadına geçilmesiyle birlikte, sawgin tipi çırçır fabrikalarında herhangi bir sorunun yaşanmayacağı tespit edilmiştir. Rollergin tipi çırçır fabrikalarına monte edilmesi düşünülen ön temizleme düzenleri üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. Anahtar sözcükler : Çırçırlama, lif temizleme sistemleri, lif kalitesi
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE CURRENT STATUS OF SOME GINNING PLANTS WITH THEIR PROBLEMS AND SOLUTIONS FROM THE POINT OF MECHANIZED COTTON HARVESTING IN THE AEGEAN AND MEDITERRANEAN REGION CANER, Öncül K. MSc in Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. İsmet ÖNAL August 1998, 115 Pages In this study, a survey study was conducted at the ginning plants those who have either the rollergin or sawgin units in the cities of the Aegean (İzmir, Aydın, Manisa and Muğla) and Mediterranean region (Adana, Antakya, Antalya and İçel) during the 1996 and 1997 season. From the study conducted, the structural and technical properties, working performance, ratios of capacity use of the ginning plants considered were determined and some suggestions that will require the necessary changes for their adaptation to handle cotton to be harvested by the machine were made. As a result of the study, it was found that the ratio of capacity use was 55 % and 67 % for the ginning plants that have the sawgin and rollergin, respectively. These results indicated that the ratio of capacity use was quite low as compared to the nationwide ratio. Since the cottonvn production will be doubled when the Southern Anatolian Project has been completed, this will cause an increase in the amount of cotton to be ginned by the ginning plants. From the study it was also concluded that the sawgin plants will not encounter any problem in terms of ginning the cotton picked by the machine. The studies on pre-cleaning systems that would be adopted to rollergins have been still conducted. Keywords : Ginning, lint cleaner systems, lint quality