Differentiation of the narration in novel-to-TV adaptation: A case study of The Sinner
Romandan televizyona uyarlama sürecinde anlatımın farklılaşması: The Sinner dizi örneği
  1. Tez No: 775170
  2. Yazar: SENA KİREZÇİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÇİĞDEM THWAITES DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Petra Hammesfahr'ın en çok satanlar listesinde yer alan The Sinner adlı romanının 2017 senesinde yayınlanan aynı isimli televizyon dizisi uyarlamasına odaklanmaktadır. Roman ve televizyon dizisi, Cora isimli genç bir kadının hiç beklenmedik bir anda işlediği cinayeti ve neticesinde başından geçenleri konu alır. Cora Tannetti (Jessica Biel), ailesiyle birlikte sahilde güzel bir günün tadını çıkarırken ani bir dürtüyle tanımadığı bir kişiyi bıçaklayarak öldürür. Cora suçunu kabul edip yargılama sürecinden kaçınır. Ancak, davaya atanan Dedektif Harry (Bill Pullman), olayı araştırırken Cora'nın geçmişte travmatik bir olay yaşadığından, yargılama konusu olayın da bu travmatik geçmişin etkisiyle bilinçdışı ortaya çıkan bir davranış olabileceğinden şüphelenir. Bir edebi eserin televizyona uyarlanması sürecinde, aynı hikâye üç farklı biçimde ele alınır. Kitapta anlatıldığı şekli senaryodaki yansımasından, senaryosu ise ekran uyarlamasından farklıdır. Bu değişimin sebebi, edebi metinlerin, senaryoların ve televizyon dizilerinin farklı dramatik yapılara dayanmasıdır. Bu tez, ana metot olarak metin analizi yöntemini kullanarak, The Sinner romanı üzerinden roman ve uyarlama senaryonun dramatik yapılarının birbirinden nasıl farklılaştığını mercek altına almaktadır. Tez, romanın anlatı yapısını, dizi uyarlamasının anlatı yapısıyla karşılaştırarak bu yapının adaptasyon sürecindeki değişimini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the TV drama series The Sinner (Purple et al., 2017-2021) based on the bestselling psychological thriller by Petra Hammesfahr. Both Hammesfahr's novel by the same name and the series tell the story of Cora Tannetti (Jessica Biel). Tannetti suddenly stabs a stranger in the neck while enjoying a day on the beach, and later on, she pleads guilty in court. While detective Harry (Bill Pullman) is inquiring about the case, he suspects that there might be a traumatic event in Cora's past and she may have committed the murder as a result of this incident, which she does not remember. Throughout the process of adaptation from literary text to screen, the same plotline is approached in three different ways. The same story told as a novel is different from its adaptation to a script. Likewise, the reflection of the story on the screen will also differ from the scenario. The main reason behind this differentiation is that literary texts, scripts, and TV series are based on different dramatic structures. The thesis highlights how the dramatic structures of a novel and its script adaptation differ from each other while using textual analysis as its main method. It compares the narratives and the narration of the novel and the series and focuses on the techniques of adaptation from one to the other.