9 - 18 yaş arası erkek futbolcularda aerobik ve anaerobik performansın yaş gruplarına göre incelenmesi
Investigation of aerobic and anaerobic performance in male soccer players aged 9 - 18 by age groups
  1. Tez No: 775177
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN GÖKTÜRK KORKMAZ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kronolojik yaş ve olgunluk düzeyindeki futbolcu çocukların aerobik ve anaerobik performanslarının incelenmesidir. Araştırmaya her bir grupta en az 10 sporcu olmak üzere, U10, U11, U12, U13, U14, U15, U16, U17 ve U19 kategorilerinde futbol oynayan 134 erkek futbolcu katılmıştır. Futbolcuların aerobik dayanıklılıkları, YoYo Aralıklı Toparlanma Testi-1 ile belirlenmiş ve tahmini maksimal oksijen tüketimi (VO2max) değerleri hesaplanmıştır. Sürat performansının belirlenmesinde 30m sprint testi, çeviklik performansının belirlenmesinde İllinois Çeviklik Testi, sıçrama performansının belirlenmesinde durarak uzun atlama testi ve kuvvette devamlılık performansı için 1 dakika mekik ve şınav testleri uygulanmıştır. Olgunluk durumu somatik değişkenlerden elde edilen değerlerle olgunluk tahmin denklemi kullanılarak belirlenmiştir. Aerobik dayanıklılık, durarak uzun atlama, sprint, çeviklik, mekik ve şınav çekme performanslarının kronolojik yaş ve olgunlaşma ile yüksek düzeyde korelasyonlu olarak arttığı tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the aerobic and anaerobic performances of soccer players of different chronological ages and maturity stages. 134 male soccer players who played soccer in the U10, U11, U12, U13, U14, U15, U16, U17 and U19 categories, including at least 10 athletes in each group, participated in the study. Aerobic endurance of the soccer players was determined by YoYo Intermittent Recovery Test-1 and estimated maximal oxygen consumption (VO2max) values were calculated. 30-m sprint test to determine speed performance, Illinois Agility Test to determine agility performance, standing long jump to determine jump performance and 1 minute sit-up and push-up tests were applied for muscle strength and endurance. Maturity status was determined by using the maturity estimation equation with the values obtained from the somatic variables. It was found that aerobic endurance, standing long jump, sprint, agility, sit-up and push-up performances were highly correlated with chronological age and maturity (p0.05).