Futbolcularda ayak biyomekanik ve antropometrik parametrelerin sıçrama performansına etkisi
The effect of foot biomechanical and anthropometric parameters on jumping performance in football players
- Tez No: 870716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SİBEL ATIŞ TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada futbolcularda ayak antropometrik ve biyomekanik parametrelerin sıçrama performansına etkisini incelemek ve sonuçların genç sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-30 yaş arası 18 amatör futbolcu ile aynı yaş gruplarında herhangi bir nörolojik, ortopedik problemi bulunmayan 18 sağlıklı genç erkek birey katılmıştır. Katılımcıların öncelikle ayağa ait parametreleri değerlendirilmiştir. Ayak antropometrik ölçümü için ayağın uzunluğu, ayak metataras genişliği, bacak uzunluğu ve alt bacak uzunlukları alınmış daha sonra ayak biyomekanik parametreleri için subtalar açı, halluks valgus açısı, naviküler düşme testi ve ayak plantar basınç ölçümleri yapılmıştır. Sıçrama testleri için ise kuvvet platformu üstünde eller belde olacak şekilde dikey sıçramalar karşı hareket sıçraması, squat sıçrama ve düşme sıçraması ölçülmüştür. Veriler IBM SPSS Statistics 27.0 programı ile analiz edilmiştir ve anlamlılık düzeyi p0,05). Her iki grubun da sıçrama performansı ile ayak plantar basınçları arasında bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Sonuç: Sonuç olarak, futbolcularda ayak biyomekanik ölçümleri ve sıçrama performansı arasında ilişki görülmüştür. Çalışma bulguları, antrenörlere sporcu yeteneklerini belirleme, futbolcuların atletik performanslarını arttırma ve performanslarını uzun süreli korumalarını sağlamak için fikir verecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the effects of foot anthropometric and biomechanical parameters on jumping performance in football players and to compare the results with young healthy individuals. Materials and Methods: 18 amateur football players between the ages of 18-30 and 18 healthy young male individuals in the same age groups who did not have any neurological or orthopedic problems participated in the study. First of all, the foot parameters of the participants were evaluated. For foot anthropometric measurement, foot length, foot metatarsal width, leg length and lower leg lengths were taken, and then subtalar angle, hallux valgus angle, navicular drop test and foot plantar pressure measurements were made for foot biomechanical parameters. For the jump tests, vertical jumps were measured as counter movement jump, squat jump and drop jump on the force platform with hands on the waist. The data were analyzed with IBM SPSS Statistics 27.0 program and the significance level was accepted as p0,05). No relationship was found between jumping performance and foot plantar pressures in both groups (p>0,05). Conclusion: As a result, there was a relationship between foot biomechanical measurements and jump performance in soccer players. The findings of the study will provide coaches with ideas to identify athlete abilities, improve athletic performance of soccer players and maintain their performance for a long time.