Pozitif psikoloji bağlamında din eğitimi temelli manevi danışmanlık ve rehberlik (Sivas GSB yurtlarında kalan kız öğrenciler örneği)
Religious education based spiritual counseling and guidance in the context of positive psychology (Example of girl students residing in Sivas GSB dormitories)
  1. Tez No: 775191
  2. Yazar: TUĞBA BOZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Din eğitimi ve manevi danışmanlık çalışmalarına değerler ve erdemler noktasında yeni bir bakış açısı getirme çabalarında pozitif psikolojinin insan yetiştirmede kullanmış olduğu yöntemler önemli bir katkı sağlamaktadır. Araştırmanın teorik kısmında öncelikle pozitif psikoloji ve manevi danışmanlık alanı üzerinde ayrıntılı olarak durulmuş ve ilgili kavramlar incelenmiştir. Çalışmada kullanacağımız affetme, cesaret, azim erdemleri kavramsal olarak ele alınmıştır. Farklı bölümlerden 15 deney ve 15 kontrol olarak 30 kişiden oluşan üniversite öğrencisine pozitif psikoloji bağlamında din eğitimi temelli geliştirilen manevi danışmanlık ve rehberlik çalışması altı hafta süreyle uygulanmıştır. Sonuçlar istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre yapılan uygulamalar gençlerin affetme, cesaret, azim seviyelerinde önemli artışlar sağlamıştır. Bununla birlikle öğrencilerin sözel değerlendirmeleri sonucunda iyimserlik, mutluluk, farkındalık, problem çözme gibi bazı yeteneklerinde iyileşmeler olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The methods used by positive psychology in raising people make an important contribution to the efforts to bring a new perspective about values and virtues to religious education and spiritual counseling studies. In the theoretical part of our research, first of all, positive psychology and spiritual counseling were emphasized in detail and related concepts were examined. The virtues of forgiveness, courage and perseverance that we will use in the study was conceptually discussed. In this context, a spiritual counseling and guidance study, improved based on religious education in the context of positive psychology, was applied to 30 university students consisting of 15 experimental and 15 control from different departments for six weeks. The results were evaluated statistically. According to the results obtained, the applications made significant increases in the levels of forgiveness, courage and perseverance of the youth. In addition to this, as a result of the verbal evaluations of the students, it was observed that in their some abilities such as optimism, happiness, awareness, and problem solving getting better.