GABRA5, GABRB3, GABRG3, HTR2A GEN varyantlarının otizm spektrum bozuklukları oluşumu ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of GABRA5, GABRB3, GABRG3, HTR2A gene variants with the formation of autism spectrum disorders
- Tez No: 775213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER MEHMET ÇOŞKUNPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) bozulmuş sosyal iletişim, tekrarlayan-kısıtlı davranış, aktivite veya ilgi örüntüleri ve değişmiş duygusal işlemeyle karakterize nörogelişimsel ve nörodavranışsal bozukluktur. Prevelansı erkeklerde 4 kat daha fazla olup son yıllarda artmıştır. Otizm patofizyolojisinde immünolojik, çevresel, epigenetik ve genetik faktörler rol alır. Hastalığın belirlenmesinde birçok nörokimyasal yolak ve nöroanatomik olay etkilidir. Bu karmaşık ve multifaktöriyel durum sebebiyle otizmin patofizyolojisi hala belirsizdir. Bu çalışmada otizm etiyolojisine katkısı olduğu düşünülen GABA ve Serotonin reseptör genlerinden GABRΒ3, GABRG3 ve HTR2A varyant değişikliklerinin hastalık patofizyolojisi ile olası ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 3-9 yaş arası OSB tanılı 200 hasta ve 100 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Alınan periferik kan örneklerinden genomik DNA izolasyonu yapıldı. Spesifik varyantlara özgü PCR ile RFLP metodu kullanılarak genotipleme yapıldı. Veriler SPSS v25.0 programıyla analiz edildi. Bulgular: Elde edilen verilere göre; HTR2A (rs6313 T/C) genotipleri açısından hasta grubunda mutant CC genotipi taşıma frekansı ve GABRG3 (rs140679 C/T) genotipleri açısından hasta grubunda mutant TT genotipi taşıma frekansı kontrol gurubuna göre anlamlı ölçüde yüksek bulundu (*p:0,0001, p: 0,0001). Homozigot mutant genotipe sahip bireylerin frekansının hasta grubunda kontrole göre anlamlı olarak yüksek olduğu ve mutant genotiplere sahip olmanın hastalık riskini yaklaşık 1,8 kat arttırdığı tespit edildi. GABRΒ3 (rs2081648 T/C) genotipleri açısından hasta grubunda kontrol gurubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı tespit edildi (p:0,36). Sonuç: Genetik temele sahip otizm olgularında HTR2A/rs6313 varyantındaki nokta mutasyonu ve buna bağlı olarak C alleli taşımak ve GABRG3/rs140679 varyantındaki nokta mutasyonu ve buna bağlı olarak T alleli taşımak hastalığa yatkınlık sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Autism spectrum disorders (ASD) is a neurodevelopmental and neurobehavioral disorder characterized by impaired social communication, repetitive and restricted patterns of behavior, activity or interest, and altered emotional processing. Its prevalence is 4 times higher in men and it has increased in recent years. Immunological, environmental, epigenetic and genetic factors play a role in the pathophysiology of autism. Many neurochemical pathways and neuroanatomical events are effective in determining the disease. It is still unclear how the main symptoms of autism occur as a result of this complex and heterogeneous situation. In this study, we focused on GABA and serotonin, which are thought to contribute to the etiology of autism; It is aimed to elucidate the mechanism of the disease by investigating variant changes in the GABA receptor subunit genes GABRΒ3, GABRG3 and the HTR2A gene, which encodes one of the serotonin receptors. Materials and Methods: 200 patients with ASD between the ages of 3-9 and 100 healthy volunteers were included in the study. Genomic DNA isolation was performed from peripheral blood samples taken from volunteers. Genotyping was performed using the RFLP method with PCR specific for specific variants. Data were analyzed with SPSS v25.0 program. Results: According to the data obtained in our study; In terms of HTR2A (rs6313 T/C) genotypes, the mutant CC genotype carrying frequency in the patient group and the mutant TT genotype carrying frequency in the GABRG3 (rs140679 C/T) genotypes were found to be significantly higher in the patient group compared to the control group (*p:0.0001, p:0.0001). It was determined that the frequency of individuals with homozygous mutant genotype was significantly higher in the patient group compared to the control group, and having mutant genotypes increased the disease risk approximately 1.8 times. In terms of GABRΒ3 (rs2081648 T/C) genotypes, it was determined that there was no statistically significant difference in the frequency of carrying mutant CC genotype in the patient group compared to the control group (p:0.36). Conclusion: In genetically based autism cases, carrying the point mutation in the rs6313 variant of the HTR2A gene and the C allele and the point mutation in the rs140679 variant of the GABRG3 gene and accordingly carrying the T allele provide a predisposition to the disease.