Yüksek doz kemoterapi alan hematolojik maligniteli hastalarda OREM'in öz bakım eksikliği kuramına göre ağız öz bakım protokolünün mukozit ve öz bakım gücüne etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of the oral self-care protocol on mucositis and self-care agency according to orem's self-care deficiency theory in patients with hematologic malignancies receiving hi̇gh-dose chemotherapy: A randomized controlled study
- Tez No: 775215
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Amaç: Bu araştırma Orem'in Öz Bakım Eksikliği Kuramına göre temellendirilmiş ağız öz bakım protokolünün oral mukozit ve öz bakım gücüne etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, yüksek doz kemoterapi alan hematolojik maligniteli hastalar ile İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Bornova) hematoloji kliniğinde Ağustos 2021- Temmuz 2022 tarihleri arasında randomize kontrollü olarak yürütülmüştür. Araştırma örneklemini bilgisayar tabakalı randomizasyon yöntemi ile dahil edilme ölçütlerine uyan 30 uygulama grubu ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri“Hasta Bilgi Soru Formu”,“DSÖ-Oral Mukozit Toksisite Skalası”,“Ağız Değerlendirme Rehberi”,“Öz Bakım Gücü Ölçeği”,“Orem'in Öz Bakım Eksikliği Hemşirelik Teorisine Göre Hazırlanan Veri Toplama Formu”,“Ağız Bakım Çizelgesi”ve“Oral Kavite Fotoğraflaması”kullanılarak toplanmıştır. Uygulama grubuna kemoterapi tedavisi başlangıcından 21 gün boyunca eğitim ve ağız bakım uygulamalarının yer aldığı ağız öz bakım protokolü uygulanmıştır. Kontrol grubuna araştırmacı tarafından herhangi bir ağız bakım girişimi uygulanmamış olup klinikteki standart hemşirelik bakımını almıştır. Veriler, tanımlayıcı, Ki-kare testi, Mann Whitney U testi, Mc Nemar testi, Kappa uyum testi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Ağız öz bakım protokolü yürütülen uygulama grubunda (%6,7) kontrol grubuna göre (%46,7) oral mukozitin görülme insidansının istatistiksel olarak düşük olduğu (p=0.000), uygulama grubunda 7. ve 14. gün oral mukozit şiddetinin kontrol grubuna göre düşük olduğu (p0.05), oral mukozit görülme süre ortamalasının uygulama grubunda (0.33±1.37), kontrol grubuna göre (4.90±5.85) daha düşük olduğu (p=0.000), uygulama grubunun 7., 14. ve 21.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted in order to examine the effect of oral self-care protocol based on Orem's Self-Care Deficiency Theory on oral mucositis and self-care agency. Method: This study was conducted as a randomized controlled trial between August 2021 and July 2022, patients with hematological malignancies receiving high-dose chemotherapy at the İzmir Ege University Faculty of Medicine Hospital and İzmir Tepecik Training and Research Hospital (Bornova). The sample of the study consisted of a total of 60 patients, including 30 application groups and 30 control groups, who met the inclusion criteria using the computer-based stratified randomization method. The study data were collected using“Patient Information Questionnaire,”“WHO-Oral Mucositis Toxicity Scale,”“Oral Assessment Guide,”“Self-Care Agency Scale,”“Data Collection Form Prepared According to Orem's Self-Care Deficiency Nursing Theory,”“Oral Care Chart,”and“Oral Cavity Photography.”The oral self-care protocol, which includes training and oral care practices, was applied to the application group for 21 days from the beginning of chemotherapy treatment. The control group was not subjected to any oral care attempts by the researcher and received standard nursing care in the clinic. The data were evaluated by descriptive statistics, the Chi-square test, the Mann-Whitney U test, the Mc Nemar test, the Kappa compliance test, and the t test in dependent and independent groups.