Hemşirelik öğrencilerinin bakım planı hazırlama aşamasındaki görüşlerinin belirlenmesi: Niteliksel bir çalışma
Determining the opinions of nursing students at the stage of preparing a care plan: A qualitative study
- Tez No: 775233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIZ KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık bilimleri fakültesi hemşirelik lisans öğrencilerinin klinik ortamda uyguladıkları hemşirelik süreci basamaklarında yaşadıkları zorlukları tespit etmek ve çözüm önerileri getirmektir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırma ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 akademik yılında Giresun Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümünde öğrenim gören 30 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler MAXQDA 20 nitel veri analizi programına aktarılmış ve program üzerinden analiz işlemi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda hemşirelik öğrencilerinin bakım planı hazırlarken en kolay buldukları hemşirelik süreci aşamasının Veri Toplama, en zor buldukları hemşirelik süreci aşamasının ise Tanılama olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin bakım planı hazırlarken en çok hemşirelik tanı kitabı ve NANDA tanılar kitabından yararlandıkları belirlenmiştir. Hemşirelik öğrencilerinin planladıkları girişimleri uygularken karşılarına en çok çıkan engelin hasta ve hasta yakınları tarafından dışlanma, istenmeme ve tepki görme olduğu anlaşılmıştır. Öğrencilerinin bakım planı hazırlarken en çok ihtiyaç duydukları desteklerin; bakım planı oluşturma, doldurma ve hazırlanan bakım planlarına geri dönütlerin verilmesi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the difficulties experienced by nursing undergraduate students at the faculty of health sciences in the steps of the nursing process that they apply in the clinical settings and to provide solutions. The research was carried out with the help of basic qualitative research, which is one of the qualitative research methods. The study group consisted of 30 students studying at the Department of Nursing of the Faculty of Health Sciences of Giresun University in the academic year 2021-2022. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used as the data collection tool. The data were transferred to the MAXQDA 20 qualitative data analysis program and analyzed. It was concluded that the nursing stage that nursing students find easiest was data collection when preparing a care plan, and the nursing stage that they find the most difficult was diagnosis. It was determined that students benefited most from the nursing diagnosis book and the NANDA diagnosis book when preparing a care plan. It was understood that the most important obstacle that nursing students face when implementing the planned initiatives was being excluded, unwanted and reacted to by patients and relatives of patients. It has been determined that the support that students need most when preparing a care plan is to create a care plan, fill it out, and getting feedback on the prepared care plans.