Watson'ın İnsan Bakım Modeli'ne dayalı farklı öğrenme yöntemlerinin pediatri hemşireliği öğrencilerinin klinik hasta etkileşimi ve bakım etkinliklerine etkisi
The effect of different learning methods based on Watson's Human Caring Model on pediatric nursing students' clinical patient interaction and care practices
- Tez No: 954928
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırma Watson'ın İnsan Bakım Modeli'ne dayalı farklı öğrenme yöntemlerinin pediatri hemşireliği öğrencilerinin klinik hasta etkileşimi ve bakım etkinliklerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Bu araştırma, açımlayıcı karma araştırma tasarımı ile yapılmıştır. Araştırmanın nicel verileri ön test – son test kontrol gruplu deneysel desen ile nitel verileri ise deney grubunda yer alan öğrenci hemşireler ile odak grup görüşme yöntemiyle toplandı. Araştırmanın evrenini, Bursa Uludağ Üniversitesi 2023-2024 eğitim öğretim yılı güz döneminde, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde öğrenim gören 170 3. sınıf öğrencisi, araştırmanın örneklemini ise bu öğrencilerden araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırma kriterlerine uyan öğrenciler oluşturdu. Verilerin toplanmasında Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu (Ek ) veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu (Ek ), Watson'ın İnsan Bakım Modeline Dayalı Konvülziyon Yönetimi Bilgi Testi (Ek ), Hemşirelerin Bakım Odaklı Hemşire-Hasta Etkileşimi Ölçeği (Ek ), Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği (Ek ) ve Modifiye-Simülasyon Etkililik Aracı (Ek ) kullanıldı. Nicel verilerin istatistiksel analizi SPSS 20.0 paket programında yapıldı. Çalışmanın her aşamasında etik ilkelere sadık kalındı. Ayrıca nitel veri analiz programı MAXQDA 2022 Analytics Pro kullanılarak analiz edildi. Araştırma sonucunda; eğitim sonrası ölçümde, Grup II ve Grup III'ün ortalama puanları, Grup I'e göre önemlilik, yeterlilik ve uygulanabilirlik boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksektir (p = 0,005). Bu bulgu, hem web tabanlı hem de simülasyon temelli eğitimin, geleneksel eğitime kıyasla toplam puanı anlamlı düzeyde artırdığını göstermektedir. Nitel değerlendirme sonucunda araştırmaya katılan öğrenciler, Watson insan bakım modeli temelli eğitimlerden memnun kaldıklarını, eğitimin bakım algılarını ve farkındalıklarını geliştirdiğini bildirmiştir. Bu doğrultuda hemşirelik eğitiminde web temelli eğitim ve standardize ebeveyn uygulamasının kullanımının pediatri hemşireliğinde iletişimi ve hasta etkileşimini artırdığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, pediatri hemşireliği eğitiminde öğrencilere bilgi ve beceri öğretmek amacıyla web temelli eğitim ve standardize ebeveyn uygulamasının hemşirelik eğitim müfredatına eklenmesinin yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of different learning methods based on Watson's Human Caring Model on pediatric nursing students' clinical patient interaction and care practices. An explanatory sequential mixed methods design was used. Quantitative data were collected through a pretest-posttest control group experimental design, while qualitative data were gathered via focus group interviews with students in the experimental group. The study population consisted of 170 third-year nursing students enrolled in the Faculty of Health Sciences at Bursa Uludağ University during the 2023–2024 academic year. The sample comprised students who met the inclusion criteria and agreed to participate. Data collection tools included an informed consent form, a researcher-developed descriptive information form, the Watson-Based Convulsion Management Knowledge Test, the Care-Oriented Nurse-Patient Interaction Scale, the Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale, and the Modified Simulation Effectiveness Tool. Quantitative data were analyzed using SPSS 20.0, and qualitative data were analyzed using MAXQDA 2022 Analytics Pro. Ethical principles were upheld at all stages of the study. Findings revealed that, after the training, Groups II and III scored significantly higher than Group I in terms of perceived importance, competence, and applicability (p = 0.005). This suggests that both web-based and simulation-based education methods significantly improved outcomes compared to traditional education. Qualitative results indicated that students were satisfied with the Watson-based training and reported enhanced care awareness and perceptions. It was concluded that incorporating web-based education and standardized parent simulations into pediatric nursing curricula could enhance student communication skills and patient interaction in clinical settings.