Son sınıf hemşirelik öğrencilerinin hemşirelik süreci hakkında bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of information level of senior nursing students regarding nursing process
  1. Tez No: 260703
  2. Yazar: ÇİĞDEM KESKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYİŞE KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın Amacı: Son sınıf hemşirelik öğrencilerinin hemşirelik süreci hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Bireyler ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, 2008?2009 eğitim-öğretim yılında hemşirelikte lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının son sınıfındaki tüm öğrenciler, örneklemi ise Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde bulunan en eski hemşirelik okullarının son sınıfında olup, araştırmaya katılmayı kabul eden 380 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından literatüre dayalı olarak hazırlanan ve 39 sorudan oluşan, ?Hemşirelik Süreci Bilgi Düzeyi Belirleme Formu? aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzdelik hesapları, normal dağılım testi, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.Bulgular: Araştırma kapsamına alınan öğrencilerin % 44.5'inin genel lise mezunu, %21.1'inin hemşire olarak çalıştığı, %96.3'ünün uygulamada hemşirelik sürecini kullandığı, %88.4'ünün hemşirelik sürecini mesleki gelişim açısından yararlı bulduğu ve %60'ının sürecin basamaklarında sorun yaşadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin hemşirelik sürecine ilişkin sorulara verdikleri doğru cevap sayısı ortalaması 18±3.76'dır. Mezun olunan lise türü, meslek derslerinden başarılı olma, klinik uygulamada hemşirelik sürecini kullanma ve hemşirelik sürecini kullanırken sorun yaşama durumları ile doğru cevap ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study: This descriptive study aims to determine the information level of senior nursing students regarding nursing process.Subjects and method: The universe of the study includes all students at the last year of high education institutions offering graduate training in nursing in the academic year of 2008?2009 and the sample consists of 380 senior students at the oldest nursing schools in 7 geographical regions of Turkey. Data were collected by the investigator using `Nursing process data Collection Form? prepared by the investigator based upon the literature. Form includes 39 questions.In the evaluation of the data, number and percentage, normal distribution test, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were used.Results: It was established that of the students included in the study, 44.5% graduated from normal high schools, 21.1% worked as nurses, 96.3% used nursing process in practice, 88.4% considered nursing process beneficial for professional development and 60% experienced problems in various stages of the process. Mean number of correct answers to the questions regarding nursing process was 18±3.76. No statistically significant relation was found between mean scores of correct answers and the type of high school graduated from, working as a nurse, using nursing practice in clinical practice, and the status of experiencing problems while using nursing process (p>0.05).