The green economy perspective in Türkiye: From local to international actors
Yerelden uluslararası aktörlere: Türkiye'de yeşil ekonomi perspektifi
  1. Tez No: 775260
  2. Yazar: YİĞİT GÜLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADAN İNAN RÜMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren yeşil ekonomi politikasını merkezine alan yerel ve uluslararası aktörleri karşılaştırarak yeşil ekonomi kavramının Türkiye'deki yansımaları üzerinden bir yaklaşım ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın temel referans noktası, yeşil ekonomi fikrinin çalışmanın odaklandığı aktörler tarafından nasıl ele alındığı ve yerel & uluslararası uygulamalardaki farklılıklardır. Covid-19 pandemisinin etkisiyle sürdürülebilirlik ve iklim konularının giderek öne çıkması ile birlikte, Türkiye'deki sürdürülebilir gelişme ve yeşil ekonomi perspektifinin de sivil toplum gibi alanlarda yeni alanlar açılmasına imkan sağladığı görülmektedir. Uluslararası çevre hareketinin son yıllarda hız kazanmasıyla beraber devletlerin iç politikalarında yaşanan gelişmelerin 20. yüzyıla nazaran daha köklü değişiklikler getirdiği göz önüne alındığında, sürdürülebilir gelişme ve yeşil ekonomi açısından Türkiye'deki yerel örgütler temelinde de karşılıklı bir etkileşimin oluştuğu gözlemlenebilir. Tezin kavramsal çerçevesini oluşturan Türkiye'de sürdürülebilir gelişme ve yeşil ekonomiyi refere edecek çalışmalar yapan kuruluşlarla yaptığım yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlardan derlenen bulguların, Türkiye'deki yeşil ekonomi perspektifini ortaya koyan küresel yeşil ekonomi endeksleri ve Türkiye'deki kent ve enerji konulu yeşil ekonomi-politik uygulama örnekleri üzerinden yorumlanması sağlanmıştır. Yeşil ekonominin Türkiye'deki yerel yaklaşımını analiz edebilmek için ortaya konan bu yöntem, Türkiye'deki yeşil kent ve yeşil enerji yaklaşımı ile yerel uygulama pratikleri açısından, küresel yeşil ekonomi endeksleri ile de uluslararası aktörler açısından bir perspektif sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide an approach on the reflections of the green economy concept by comparing local and international actors active in Türkiye focusing on green economy policy. In this context, the main reference point of the research is how the idea of green economy is addressed by the actors on which the study focuses and the differences in local & international practices. As sustainability and climate awareness has gained prominence with the impact of the Covid-19 pandemic, the sustainable development and green economy perspective in Türkiye opened up new grounds in fields as civil society. Given that the international environmental movement has gained momentum in recent years and the developments in the domestic policies of states have led to more radical changes compared to the 20th century, it is possible to observe that there is a reciprocal interaction on the basis of local organizations in Türkiye with regard to sustainable development and green economy. The findings derived from semi-structured in-depth interviews conducted with organizations working on sustainable development and green economy, constituting the conceptual framework of the thesis, are interpreted through global green economy indices that reveal the green economy perspective and examples of green economy-policy practices on urban and energy in Türkiye. This method, which has been put forward to analyze the local approach of the green economy, will present a perspective on local practices of green city and green energy approach in Türkiye, and a perspective on global green economy indices and international actors.