Mass migration effects on waste management: The example of Kilis
Kitlesel göçlerin atık yönetimi üzerine etkisi: Kilis örneği
- Tez No: 775263
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İklim krizi ile önemli mücadele yollarından biri olan atık yönetimi, hızlı popülasyon artışı ile birlikte gittikçe artan bir krizin kaynağı haline gelmeye başlamıştır. Nüfusun yarısından fazlasının kentlerde yaşadığı düşünüldüğünde özellikle kitlesel göçlerin atık üretimi ve yönetimi sürecine etkisi daha derin olmaktadır. Bu kapsamda, 21. Yüzyılda başlayan Suriye'den Türkiye'ye doğru gerçekleşen kitlesel göçler, göçmenlerin yoğunlaştığı Güneydoğu Anadolu bölgesini, özellikle de nüfusu bu süreçte geçici koruma altındaki Suriyeliler ile neredeyse iki katına çıkan Kilis ilini ciddi biçimde etkilemektedir. Bu araştırma, orta ölçekli şehirler üzerindeki etkileri aracılığıyla kitlesel göç ve atık yönetimi arasındaki bağlantıyı kurmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, yerel yönetimlerin kitlesel göçlerin etkisiyle atık yönetimi ile nasıl mücadele ettikleri, bunun kentteki belediye hizmetleri ve sosyal yaşama etkileri Kilis örneğinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With rapid population growth, waste management, which is one of the most important ways to combat the climate crisis, has become a source of increasing crisis. Given that cities house more than half of the world's population, the impact of mass migration on waste production and management is more profound. In this context, the mass migration from Syria to Türkiye that began in the twenty-first century have had a significant impact on the Southeastern Anatolia region, particularly the province of Kilis, whose population has almost doubled as a result of the Syrians granted temporary protection. This research aims to draw the linkage between the mass migration and waste management through its effects on mid-sized cities. Hence, within the scope of this study, how local governments struggle with waste management with the effect of mass migration and its effects on municipal services and social life in the city will be examined in the example of Kilis.