Hierarchical instantiation of attention
Dikkatin hiyerarşik kontrolü
- Tez No: 775262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AUSAF AHMED FAROOQUI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Birçok adımdan oluşan genişletilmiş görevlerin yürütülmesi amaca yönelik programların aracılığıyla sağlanır. Bu tür programların varlığı yaygın olarak kabul edilse de, doğası belirsizliğini korumaktadır. Önceki çalışmalar, bu programları bir yemek tarifinin yemek pişirme adımlarını kontrol ettiği gibi görevdeki bireysel adımların kimliğini ve sırasını kontrol ve organize eder şekilde konumlandırmıştır. Fakat, bu şekilde bir kontrol yalnızca adımların kimliğinin ve sırasının önceden bilindiği, öngörülebilir görevlerde mümkün olabilir. Öte yandan programlar, kimliğin ve adımların sırasının önceden öngörülemediği görevlerde de gözlemlenmiştir. Bu tür görevlerde bu programların rolü nedir? Mevcut görüşün aksine, bu programların bileşen adımlarının kimliğini ve sırasını belirlemekle ilgili olmayabileceği öne sürülmüştür. Belki de bu programlar genişletilmiş görevler sırasında hedefle ilgili her türlü kontrol sürecini hayata geçirmenin araçlarıdır. Mevcut tezde, bu programların dikkatle ilişkini araştırdık. Genişletilmiş görevler sırasında dikkat bu programlar aracılığıyla başlatılırsa, ve özellikle görev adımları hızlıysa, bu tür görevlerin ilk adımlarında dikkat daha zayıf olabilir. Bunun nedeni, yeni bir görev başladığında yeni bir programın hazırlanmasına ihtiyaç duyulmasıdır. Dikkat ancak bu programlar aracılığıyla başlatılıyorsa, yeni program hazırlanmadan ilk adımlara başlanması mümkün olmaz. Ancak, hızlı tempolu görevlerde bu programlar tam olarak hazır olmadan önce görev adımları başlayabilir. Sonuç olarak, bu adımlar dikkat eksikliğinden dolayı kötü etkilenebilir. Bu tezde, dikkate bağlı ketleyici kontrolün, genişletilmiş görevlerin ilk adımlarında gerçekten daha zayıf olduğunu gösterdik. Bu bulgu, dikkatin gerçekten de bu programlar aracılığıyla başlatılabileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Extended task executions involve goal-directed programs that control the execution of component steps. While the presence of such programs is widely accepted, their nature remains unclear. Prior studies saw them as controlling the identity and sequence of individual steps much like how a recipe controls and organizes cooking. However, this can happen only in predictable tasks where the identity and sequence of steps are known beforehand. Programs, on the other hand, are also evident in unpredictable tasks where the identity and sequence of steps are not foreknown. What is the role of these programs in such tasks? It has been suggested that, contrary to existing view, these programs may not be about specifying the identity and sequence of component steps. Perhaps they are the means of instantiating all kinds of goal-related control processes during extended tasks. We tested this thesis in relation to attention. If attention during extended tasks is instantiated via these programs, then attentional focus may be poorer on the initial steps of such tasks, especially if these steps are fast-paced. This is because when a new task starts a new program is needed. If attention can only be instantiated via these programs, then the initial steps cannot be attended unless the new program is in place. However, in fast-paced tasks the initial steps may be at hand before these programs have been assembled. Consequently, these steps may suffer from a lack of attention. We show that attention-dependent inhibitory control is indeed poorer on the initial steps of extended tasks, suggesting that attention may indeed be instantiated via these programs.