Kronik hastalığı olan bireylerin yakınlarında farkındalıklı öz-şefkat programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of mindful self-compassion programme in relatives of individuals with chronic illness
  1. Tez No: 775264
  2. Yazar: AYSEL AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Kronik hastalığı olan bireylerin yakınlarında farkındalıklı öz-şefkat programının etkinliğinin değerlendirilmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Yöntem: Araştırma, ön-test, son test, izleme ve kontrol gruplu deneysel bir çalışmadır. Kronik hastalığı olan bireylerin yakınlarından, araştırmanın dahil olma kriterlerine uygun olan 13 kontrol, 13 deney olmak üzere 26 birey çalışmaya alınmıştır. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Öz Duyarlık Ölçeği ile toplanmıştır. Deney grubundaki bireylere Farkındalıklı Öz-Şefkat Programı uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması X =42,5812,52 olarak saptanmıştır. Katılımcıların %50,0'ının üniversite mezunu, %53,8'inin bir işte çalışmadığı, %30,8'inin emekli olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %38,5'inin hastanın annesi, %36,0'ının kızı olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %65,4'ünün fiziksel hastalık tanısı olan hasta yakını, %34,6'sının ruhsal hastalık tanısı alan hasta yakını ve %46,1'inin 0-2 yıl, %23,1'inin 3-4 yıl, %30,8'inin 5 yıl ve üstü bir sürede bakım verdiği tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki katılımcıların öz sevecenlik, öz yargılama, paylaşımların bilincinde olma, izolasyon, bilinçlilik ve öz duyarlık ön test puan sıra ortalamalarının istatistiksel açıdan farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to evaluate the effectiveness of mindful self- compassion programme in the relatives of individuals with chronic diseases. Method: The research is an experimental study with pre-test, post-test, follow-up and control group. Twenty-six individuals (13 control and 13 experimental) from the relatives of individuals with chronic diseases who met the inclusion criteria of the study were included in the study. Data were collected with the Introductory Information Form and Self-Compassion Scale. A Mindful Self-Compassion Programme was applied to the individuals in the experimental group. Results: The mean age of the participants was 42,5812,52 years. It was determined that 50.0% of the participants were university graduates, 53,8% were not working, and 30,8% were retired. It was determined that 38,5% of the participants were the mother of the patient and 36,0% were the daughter. It was determined that 65,4% of the participants were relatives of patients diagnosed with physical illness, 34,6% were relatives of patients diagnosed with mental illness, and 46,1% had 0-2 years of care, 23,1% had 3-4 years of care, and 30,8% had 5 years or more. It was determined that the pre-test mean scores of self-compassion, self-judgement, awareness of sharing, isolation, consciousness and self-sensitivity of the participants in the experimental and control groups did not differ statistically.