Tonsillektomi ve adenotonsillektomi ameliyatı yapılacak çocuk hastalarda ağız açacağı yerleştirilmesinin ultrasonografik optik sinir kılıf çapı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of mouth gag placement on ultrasonographic optic nerve sheath diameter in pediatric patients who will have tonsillectomy and adenotonsillectomy surgery
  1. Tez No: 775274
  2. Yazar: KAYACAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK AKÇA, DOÇ. DR. AYSUN ANKAY YILBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Adenotonsillektomi, boğazı çevreleyen palatin ve adenoid tonsillerin eksize edildiği, pediatrik hasta grubunda en sık gerçekleştirilen cerrahi operasyonlardan biridir. Operasyonun gerçekleştirilebilmesi için uygulanan endotrakeal entübasyon ve Boyle- Davis ağız açacağı yerleştirilmesinin intrakranyal basıncı artırıcı etkisi bilinmektedir. Optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) ve optik sinir kılıf çapı/ göz küresi transvers çapının (OSKÇ/ GKTÇ) ultrasonografik ölçümü, intrakranyal basınç artışının güvenli bir noninvazif göstergesi olarak görülmektedir. Bu çalışmada amacımız, adenotonsillektomi uygulanan hastalarda cerrahinin önceden belirlenmiş farklı zaman aralıklarında OSKÇ ve OSKÇ/ GKTÇ oranına etkisini değerlendirmektir. Etik kurul onamı alındıktan sonra, 15.05.2019 ile 21.10.2021 arasında adenotonsillektomi uygulanan 1-16 yaş arasında, ASA skorlaması 1-2 olan 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların, farklı zamanlarda ultrasonografik imajlar üzerinde yapılan OSKÇ/GTÇ ölçümleri ve eşzamanlı vital parametreleri kaydedildi. Zamana göre sol taraftaki OSKÇ, GKTÇ ve OSKÇ/GKTÇ düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı değişim olup (sırasıyla p=0,012 p=0,003 ve p=0,007), söz konusu farka neden olan durum; T0'a göre T2'deki OSKÇ düzeylerinin daha yüksek olması (p=0,026) ve T2'ye göre T4'teki OSKÇ/GKTÇ düzeylerinin daha düşük olması idi (p=0,007). Bazale göre diğer izlem zamanlarında OSKÇ, GKTÇ ve OSKÇ/GKTÇ düzeylerinde meydana gelen yüzdesel değişim ile sırasıyla; olguların yaş, sıvı miktarı, vücut ağırlığı persentili, boy uzunluğu persentili, ağız açacağının kaldığı toplam süre ve entübasyon ile ağız açacağı arasında geçen süre arasında istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir korelasyon görülmemiştir (p>0,0041, p>0,0041). Sonuç olarak, pediatrik hastalarda OSKÇ ve OSKÇ/GKTÇ oranlarının sonografik ölçümünün, intrakranyal basınç artışı kliniği olan çocuklarda ya da intrakranyal basınç artışı riskinin mevcut olduğu ve intrakranyal basıncın monitörizasyonununun endike olduğu durumlarda güvenle kullanılabilecek, artmış intrakranyal basıncın tekrarlanabilir ve noninvaziv bir göstergesi olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Adenotonsillectomy, in which the palatine and adenoid tonsils surrounding the throat are excised, is one of the most frequently performed surgical operations in the pediatric patient group. Endotracheal intubation and placement of Boyle-Davis mouth gag applied to perform the operation is known to have an effect to increase the intracranial pressure. Increased intracranial pressure is associated with perioperative mortality and morbidity. Ultrasonographic measurement of optic nerve sheath diameter (ONSD) and optic nerve sheath diameter/ eyeball transverse diameter (ONSD/ ETD) appears to be a safe and noninvasive indicator of increased intracranial pressure. In this study, our aim was to evaluate the effect of surgery on the ratio of ONSD and ONSD/ ETD at different predetermined time intervals in patients who underwent adenotonsillectomy. After the approval of the ethics committee, 120 patients with ASA scores of 1 and 2, aged between 1 and 16 years, who underwent adenotonsillectomy between 15.05.2019 and 21.10.2021 were included in the study. ONSD/ETD measurements and simultaneous vital parameters of the patients were recorded on ultrasonographic images. Measurement times were determined as T0: post-induction, T1: 10 minutes after intubation, T2: 10 minutes after mouth gag insertion, T3: 10 minutes after mouth gag removal. There is a statistically significant change in the left-sided ONSD, ETD, and ONSD/ETD levels over time (p=0.012, p=0.003 and p=0.007, respectively). Higher ONSD levels in T2 compared to T0 (p=0.026), higher ETD levels in T4 compared to T0 (p0.0041, p>0.0041). In conclusion, we believe that the sonographic measurement of the ONSD and ONSD/ETD ratios in pediatric patients is a reproducible and noninvasive indicator of increased intracranial pressure that can be safely used in children with a clinical suspicion in increased intracranial pressure or in cases where there is a risk of increased intracranial pressure and monitoring of intracranial pressure is indicated.