An evaluation of the US military presence in Central Asia: The case of Uzbekistan
Orta Asya'daki ABD askeri varlığının bir değerlendirmesi: Özbekistan örneği
  1. Tez No: 775278
  2. Yazar: ŞEVVAL BESTE GÖKÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, SSCB'nin dağılmasının ardından 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Özbekistan'ın devlet ve ulus inşası sürecinde ve sonrasında karşılaştığı güvenlik sorunlarını ele alarak Özbekistan-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerine ışık tutmaktadır. Bu bağlamda ABD ve Özbekistan askeri ilişkileri ve bu ilişkilerin geleceği analiz edilmektedir. Özbekistan bağımsızlığını kazandıktan bu yana jeopolitik olarak riskli ve güvenliği tehdit eden unsurlara açık bir bölgede bulunduğundan ve kendi ordusu sınırlı gelişime tabi olduğundan güçlü ülkelerin desteğine ihtiyaç duymuştur. Bu tez, Özbekistan ve ABD'nin jeopolitik önceliklerini yansıtırken, bölgede etkisi olan ülkelerle ilişkileri de içerdiğinden çok yönlü bir bakış açısı sunmaktadır. Bu çok yönlülüğün bir sonucu olarak, Özbekistan'ın ABD ile gerçekleştirdiği askeri ilişki şemalarına yer verilmektedir. Jeopolitiğin ana aktörlerinin iç ve dış politika ortamlarını nasıl şekillendirdiği teze yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis sheds light on the Uzbekistan-United States of America (US or USA) security relations by addressing the security problems faced by Uzbekistan, which gained its independence in 1991 after the collapse of the USSR, during and after the state and nation-building process. In this context, US and Uzbekistan military relations and the future of these relations is analyzed. Since Uzbekistan exists in a geopolitically risky and security-threatening region and its own army is not developed well, it needed the support of powerful countriesWhile this thesis reflects the geopolitical priorities of Uzbekistan and the US, it also includes the relations with other regional realities, which have an influence in the region, so it offers a versatile perspective. As a result of this versatility, the focus has been on criticism against the military relations of Uzbekistan with the US. How geopolitics shapes the domestic and foreign policy environments of the main actors is also reflected in the thesis.