COVID-19 pandemi sürecinde OECD ülkelerinde kamu maliyesi politikaları
Public finance policies in OECD countries during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 775279
  2. Yazar: EMİNE TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK GERGERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
2019 yılının son çeyreğinde ortaya çıkan COVID-19 virüsü, hızla tüm dünyaya yayıldı. İnsan sağlığını tehdit eden tehlikeli bir pandemiye dönüştü. Virüslerin insan yaşamı üzerindeki olumsuz etkileri biyolojik sorunlarla sınırlı kalmadı. Belirsizliğin toplumsal hayata ekonomik yansıması, dünya ekonomisini insanlık tarihinin en büyük krizini yaşama riskiyle karşı karşıya bırakmıştır. Salgının neden olduğu belirsizliklerin küresel/bölgesel ekonomiye verdiği zararın tahminleri dikkate alındığında, yakın gelecek için olumlu beklentilere sahip olmak gerçekçi değildir. Dünyadaki çoğu ülke, başlangıcından bu yana COVID-19'un olumsuz ekonomik etkilerini hafifletmek için çeşitli mali tedbirler uygulamıştır. Bu önlemler 2021 yılının yaz aylarından başlayarak hafif bir ekonomik toparlanmayla sonuçlanmıştır. Ancak havaların soğumasıyla vaka ve ölüm sayıları yeniden artmaya başlamıştır. COVID-19 pandemisine engelleyen aşının bulunmasıyla birlikte pandemi süreci sonar ermiştir. COVID-19 pandemisi, çoğu ülkede ekonomik daralmalara neden olmuş ve maliye politikaları pandeminin ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek için temel bir araç olacaktır. Bu çalışmada COVID-19 pandemisinde ekonomileri ve kamu maliyelerini düzeltmek için OECD ülkelerinin uyguladığı kamu maliye politikalarını incelenmiştir. Tüm bu soruları tek bir çalışmada cevaplamak zordur. Her biri ayrı bir çalışma konusu oluşturacak kadar ciddi olduğundan bu çalışmada maliye politikalarının etkinliklerine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 virus, which emerged in the last quarter of 2019, quickly spread all over the world. It has turned into a dangerous pandemic that threatens human health. The negative effects of viruses on human life were not limited to biological problems. The economic reflection of uncertainty on social life has left the world economy at risk of experiencing the biggest crisis in human history. Considering the estimates of the damage to the global/regional economy caused by the uncertainties caused by the epidemic, it is unrealistic to have positive expectations for the near future. Most countries around the world have implemented various fiscal measures to mitigate the negative economic effects of COVID-19 since its inception. These measures resulted in a slight economic recovery starting from the summer of 2021. However, with the cooling of the weather, the number of cases and deaths started to increase again. With the discovery of the vaccine that prevents the COVID-19 pandemic, the pandemic process has ended. The COVID-19 pandemic has caused economic contractions in many countries and fiscal policies will be a key tool to mitigate the negative effects of the pandemic on the economy. In this study, the public fiscal policies of OECD countries to improve economies and public finances in the Covid-19 pandemic were examined. It is difficult to answer all these questions in a single study. Since each of them is serious enough to create a separate study, this study focuses on the effectiveness of fiscal policies.