Lives over profits: An analysis of impact of the transnational coalition's equitable access to Covid-19 vaccines campaign
Kârdan önce yaşam: Ulusötesi koalisyonun Covid-19 aşılarına adil erişim kampanyasının etkileri üzerine bir analiz
- Tez No: 775285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, bir ulusötesi koalisyonun (the People's Vaccine Alliance) COVID-19 aşılarına adil erişim kampanyasının farklı aktörler üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Araştırma, özellikle bahsi geçen koalisyona üye uluslararası STK'lar olan İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Oxfam'in kampanyalarını inceleyecektir.Etki analizi, COVID-19 aşılarını üreten ilaç şirketleri ile devletler gibi farklı aktörler üzerinde ortaya çıkan çerçeveleme ve gündem belirleme, söylemsel konumlarda değişiklik, politikadaki değişiklik, kurumsal prosedürlerdeki değişiklik ve davranışlardaki değişiklikleri değerlendirecek ve tartışacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of the equitable access to COVID-19 vaccines of the transnational coalition, the People's Vaccine Alliance. The thesis will specifically look into the campaigns of Human Rights Watch and Oxfam as major INGOs who are members of the People's Vaccine Alliance. The impact will be discussed in terms of framing and agenda-setting, change in discursive positions, change in policy, change in institutional procedures and change in behavior of different actors; such as states and pharmaceutical companies manufacturing COVID-19 vaccines.