Non alkolik yağlı karaciğer hastalığında inflamasyonun erken göstergesi olarak serum aktive transkripsiyon faktör 4 ve toll benzeri reseptör 4 düzeylerinin önemi
The importance of serum-active transcription factor 4 and toll-like receptor 4 levels as an EARLY indicator of inflammatory in NON alcoholic oilic liver disease
  1. Tez No: 775287
  2. Yazar: İSA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR TABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Non alkolik yağlı karaciğer hastalığında (NAYKH), dolaşımdaki aktive edici transkripsiyon faktör 4 (ATF4) ve Toll benzeri reseptör 4 (TLR4) düzeylerini belirlemek ve bu parametreler aracılığıyla NAYKH gelişiminde rol oynadığı düşünülen inflamatuvar ve fibrojenik sinyal yollarındaki mekanizmayı açıklamaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ağustos-Kasım 2022 tarihleri arasında, iç hastalıkları polikliniklerine başvuran ve NAYKH tanısı konulan 88 hasta ile yaş-cinsiyet uyumlu 88 sağlıklı kontrol dahil edildi. Tüm katılımcılara ait demografik veriler, laboratuvar parametreleri ve NAYKH hasta grubunda eşlik eden komorbid hastalıklar hastane otomasyon sisteminden bakılarak kaydedildi. Serum ATF4 ve TLR4 düzeyleri enzim-işaretli immun yöntem (ELİSA) ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the circulating active transcription factor 4 (ATF4) and toll like receptor 4 (TLR4) levels in non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) and to explain the mechanism in the inflammatory and fibrogenic signal pathways that are thought to play a role in the development of NAFLD through these parameters. Materials and Methods: In this study 88 patients diagnosed with NAFLD that admitted internal medicine outpatient clinics between August and November 2022 and 88 age-sex matched healthy controls were included. In the NAFLD patient group demographic data of all participants, laboratory parameters and comorbid diseases informations were obtained from the hospital automation system. Serum ATF4 and TLR4 levels were studied by enzime-linked immunosorbent assay.