Ventriküler ekstrasistollerin sağ ventrikül fonksiyonları üzerine etkileri
Effects of ventricular extrasistoles on right ventricle functions
- Tez No: 775296
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Arka plan ve amaç: Ventriküler ekstrasistollerin(VES) oluşturdukları disekroni, kalp hızı düzensizliği ve disosiasyon gibi faktörler ile kalp üzerine olumsuz etkileri gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı VES'lerin sağ ventrikül(RV) üzerine etkisini strain görüntüleme kullanılarak araştırmak olacaktır. Metod: Çalışmamıza Nisan 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında kardiyoloji polikinliğinde 24 saatlik ritm holterde 5000 ve üzeri VES saptanan 50 hasta dahil edilmiştir. Yaş ve demografik özelliklerine uygun 50 kişilik gönüllü kontrol grubu seçilmiştir. İki grup arasında sağ kalp fonksiyon parametreleri ekokardiyografik olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Factors such as dyssynchrony, heart rate irregularity and dissociation caused by ventricular extrasystoles (VES) have been shown to have adverse effects on the heart. The aim of this study will be to investigate the effect of VES on the right ventricle (RV) using strain imaging. Methods: Our study included 50 patients with VES of 5000 or more in 24-hour rhythm holter in the cardiology outpatient clinic between April 2022 and September 2022. A voluntary control group of 50 people suitable for age and demographic characteristics was selected. Right heart function parameters were compared echocardiographically between the two groups.