The effects of language on perceived softness
Dilin yumuşaklık algısına etkisi
- Tez No: 775295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİDE DİCLE DÖVENCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Malzemelerin algılanan dokunsal yumuşaklığı çoğunlukla tek bir boyut olarak incelenmiştir ancak son zamanlarda algılanan yumuşaklığın çok boyutlu olduğu gösterilmiştir. Önceki araştırmalar, ses frekansının, insanların daha yüksek frekanslı sesleri açısal (köşeli) şekillerle ve daha düşük frekanslı sesleri yuvarlak şekillerle ilişkilendirdiğini göstermiştir, bu etki literatürde Kiki-Bouba etkisi olarak bilinir. Bu tezde, tarif ettikleri sesi taklit eden kelimeler olan yansıma kelimelerin (örneğin şırıl şırıl, çatır çutur, vb.) algılanan materyal yumuşaklığı üzerindeki etkileri araştırılarak yansımalı kelimeler ile algılanan yumuşaklık arasında da benzer çağrışımlar olup olmadığı test edilmiştir. Yansıma kelimeler yazılı ve sözlü formda, materyaller ise video formunda kullanılmıştır. Yazılı ve sözlü yansıma sözcükleri kullanan iki deneyde yumuşaklıkla ilgili ortak dört boyut raporlanmıştır. Yazılı yansıma sözcükleri ve materyallerin videolarını kullanan online deney, yansıma sözcüklerin ve materyallerin etkileşimine ilişkin anlamlı sonuçların bulunduğu hipotezini desteklememiştir. Bununla birlikte, sözlü yansıma sözcüklerin kullanıldığı farklı bir deneyde, etkileşim etkisinin çoğu koşul için anlamlı olduğu bulunmuştur. Yazılı yansıma kelimelerin kullanıldığı deney laboratuvar ortamında tekrarlandığında, araştırılan koşulların çoğu için anlamlı etki elde edilmiştir. Ayrıca, yansıma kelimelerin yazılı veya sözlü olarak sunulması arasında ana sıfat grubu olan Jölemsi haricinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Dolayısıyla, elde edilen sonuçlar daha önce bildirilen bulgularla uyumludur ve yansıma sözcüklerin malzemelerin algılanan yumuşaklığı üzerinde bir etkisi olduğu hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Perceived haptic softness of materials has been studied as a single dimension; however, it has recently been shown that it has multiple dimensions. Research on bimodal perception demonstrated the effect of sound frequency on perceived shapes, where people associate higher frequency sounds with angular shapes and lower frequency sounds with round shapes, known as the Bouba/Kiki effect. In this thesis the effects of onomatopoeic words, the words that mimic the sound they describe (e.g., şırıl şırıl, çatır çutur, etc.), were investigated on perceived material softness to test whether similar associations between onomatopoeic words and perceived softness also exist. Experiments were carried out using the onomatopoeic words in the written and the spoken form, and the materials in the video form. The two experiments using written and spoken onomatopoeic words report four softness related dimensions. The online experiment using written onomatopoeic words and material videos showed no significant results for the interaction effect of onomatopoeic words and materials. However, using spoken onomatopoeic words, the interaction effect was found to be significant for most of the pairings. Experiment with written onomatopoeic words conducted in a laboratory environment showed significant results for the effects of onomatopoeic words on perceived softness. There was no significant difference observed between the written and spoken modalities of onomatopoeic words, except for the main adjective Gelatinous. Hence, the obtained results are in line with previously reported findings, and support the hypothesis that onomatopoeic words have an effect on the perceived softness of materials.