The role of nationalism in shaping consumers' data privacy concerns and reactions to these concerns
Tüketicilerin veri gizliliği endişelerinde ve bu endişelere karşı tepkilerini şekillendirmesinde milliyetçiğin rolü
- Tez No: 775297
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ GER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, tüketicilerin veri gizliliği endişelerini ve bu endişelere karşı tepkilerini şekillendirmede milliyetçiliğin rolünü incelemektedir. Veri gizliliği endişesi tüketiciler arasında büyüyen bir sorun olmasına rağmen, tüketicilerin veri gizliliği endişelerinde milliyetçiliğin rolüne yeterince ilgi gösterilmemiştir.Bu tezde, WhatsApp'ın 2021'de Türkiye'de meydana gelen yeni veri gizliliği politikası krizine odaklanıyorum. Bu krizde tüketiciler, yerel ve küresel markalarla alakalı veri gizliliği endişelerini milliyetçi ideolojileri üzerinden tartıştılar. Bu çalışmada netnografi kullanarak çeşitli kaynaklardan veri topladım. Milliyetçi söylemdeki bulgular, tüketicilerin yerel markalara güven ve küresel markalara güvensizlik oluşturmak için ilgili farklı yerel ve küresel aktörleri ilişkilendirdiğini göstermektedir. Tüketiciler özellikle markalar ile hükümetler, kurumlar, politikacılar, başka markalar gibi diğer aktörlerle arasındaki ilişkiyi vurgulamaktadır. Ayrıca, bulgular gösteriyor ki tüketiciler, kolektif ulusal düzeyde veri gizliliği endişeleri oluşturur ve hükümetin veri toplama ve işlemeye müdahalesini meşrulaştırır. Ayrıca, tüketicilerin ayrımcı veri gizliliği sözleşmeleriyle ilgili endişeleri vardır ve bu ayrımcı sözleşmelerden dolayı bu markalara karşı tüketici direncini göstermektedir. Ayrıca, tüketicilerin pazardaki küresel markaların hakimiyeti nedeniyle veri gizliliği endişeleri bulunmaktadır ve tüketiciler pazara hakim küresel markalara karşı savaşmak için diğer tüketicileri yerel uygulamayı kullanmaya teşvik eder. Genel olarak, bu çalışma tüketicilerin veri gizliliği endişelerinin ve bu endişelere tepkilerinin yalnızca tüketiciler ve markalar arasındaki bireysel düzeydeki ilişki tarafından şekillendirilmediğini aynı zamanda makro düzeyde belirli bir bağlamda sosyal, kültürel ve politik faktörler tarafından da şekillendirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of nationalism in shaping consumers' data privacy concerns and reactions to these concerns. Data privacy concern is a growing issue; yet we do not know much about the role of nationalism in consumers' data privacy concerns. In this thesis, I focus on the case of WhatsApp's new data privacy policy crisis in 2021 in Turkey. In this crisis, consumers discussed data privacy concerns about the local and global brands through their nationalist ideology. I used netnography to collect data from various data sources. In the discourse of nationalism, the findings show that consumers associate various respective local and foreign actors to build trust in local and distrust in global brands by emphasizing the relationship between brands and other actors such as governments, institutions, and politicians. Also, consumers construct data privacy concerns at the collective national level and legitimize the government's involvement in data collection and processing. Moreover, consumers have concerns about global brands' discriminatory data privacy policies and then show consumer resistance to these brands. Consumers also have data privacy concerns due to the domination of global brands in the market and encourage others to use the local app to battle against the dominant global brands. Overall, this study shows that consumers' data privacy concerns and reactions to these concerns are not only shaped by the relationship between consumers and brands at the individual level but also shaped by social, cultural, and political factors within a particular context at the macro level.