The impacts of the Second War of Nagorno-Karabakh conflict (2020) on the identity consciousness of Iranian Azerbaijanis
İkinci Dağlık Karabağ Savaşının (2020) İranlı Azerbaycanlıların kimlik bilincine etkileri
  1. Tez No: 775298
  2. Yazar: AIDA FARROKHPOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, etnik kimlik ve şiddeti, birinin varlığının diğerini etkileyebildiği veya tam olarak uyandırabildiği bir döngü olarak ele alarak, son Dağlık Karabağ savaşını analiz etmeyi amaçlıyorum. Uluslararası arenadaki her çatışma gibi Dağlık Karabağ sorununun da kendine özgü nedenleri ve sonuçları vardır. Ancak bu tez, İran Azerbaycanlılarının etnik benlik bilincini göz önünde bulundurarak ikinci savaşın etkilerini daraltmıştır. Dağlık Karabağ ihtilafının etnik niteliği ne olursa olsun, savaş İran Azerbaycanlılarının kimliğini etkilemiş ve Azerbaycan'daki Türklere olan benzer etnik kimlik unsurları konusundaki farkındalıklarını arttırmıştır. Bu tez, Dağlık Karabağ sorunu çerçevesinde İran Azerbaycanlılarının etnik kimlik bilincini, İran bağlamında etnik kimlik söylemi ve ulus-devlet kavramı içerisinde tartışmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
I aim to analyze the recent war of Nagorno-Karabakh in this thesis by taking ethnic identity and violence into account as a loop where the existence of one, can affect or precisely awaken the other. The conflict of Nagorno-Karabakh has its specific causes and effects like every other conflict in the international arena. However, this thesis narrowed down the impacts of the second war considering the ethnic self-awareness of Iranian Azerbaijanis. Regardless of the ethnic nature of the Nagorno-Karabakh conflict, it influenced the identity of Iranian Azerbaijanis and raised awareness of their similar ethnic identity elements to Turks in Azerbaijan. Therefore, this thesis seeks to analyze the ethnic identity awareness of Iranian Azerbaijanis through the second Nagorno-Karabakh conflict by tracing the discourse of ethnic identity and the concept of nation-state in the context of Iran within the framework of its minority policies.