Factors that affect customers' continuance intention to use online shopping apps during the COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemisi sırasında müşterilerin online alışveriş uygulamalarını kullanmaya devam etme niyetini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 775299
  2. Yazar: BEHDAD KHOSOOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
2019 yılında tüm dünya, açıklanmayan korkular ve bilinmeyen duygularla dünyaya yayılan bilinmeyen bir hastalıktan etkilendi. Nobel Corona Virüsünün yayılmasının üzerinden çok geçmeden COVID-19, insanların günlük hayatlarının her boyutunda yeni bir gerçeklik yarattı. Çevrimiçi alışveriş uygulamaları gibi dijital teknolojiler, COVID-19'un yarattığı korkuyla başa çıkmanın ana stratejilerinden biri ve tüketicilerin günlük ihtiyaçlarını çözmeleri için bir çözüm haline geldi. Bu araştırma, UTAUT2 ve Task-Technology Fit modellerini kullanarak online alışveriş uygulaması kullanıcılarının COVID-19 koşullarında devam etme niyetini etkileyen faktörleri belirlemeye çalışmaktadır. Çevrimiçi alışveriş uygulamalarının davranışsal niyetleri, yaşları 18 ile 55 arasında değişen 304 katılımcının (303 geçerli yanıt) yanıtları kullanılarak analiz edildi. Nicel sonuçlar, COVID-19 durumunda algılanan ciddiyet, performans beklentisi, güven, algılanan görev teknolojisi Uyum, algılanan faydalar (fiyat tasarrufu sağlayan ve zaman kazandıran faydalar) ve memnuniyet, kullanıcıların devam etme niyeti üzerinde anlamlı etkilere sahipken, sosyal etki ve çaba beklentisinin devam etme niyeti üzerindeki etkisi desteklenmemiştir. Ayrıca devam niyeti üzerindeki en önemli faktörlerden biri olan müşteri memnuniyeti üzerinde farklı değişkenlerin etkileri ölçülmüş ve sonuçlar algılanan görev-teknoloji uyumu, performans beklentisi, çaba beklentisi, güven ve sosyal etkinin anlamlı pozitif etkileri olduğunu göstermiştir. müşteri memnuniyeti üzerine.
Özet (Çeviri)
In 2019, the whole world was affected by an unknown disease that spread the world with undisclosed fears and unknown feelings. Not so long after the spread of the Nobel Corona Virus, COVID-19 created a new reality in every dimension of people's daily lives. Digital technologies like online shopping applications became one of the main strategies for coping with the fear generated by COVID-19 and a solution for consumers to resolve their daily needs. This research is trying to identify the factors that affect the continuance intention of online shopping application users under the circumstances of COVID-19 using the UTAUT2 and Task-Technology Fit models. Behavioral intentions of online shopping applications were analyzed using the responses from 304 respondents (303 valid responds) from the ages of 18 to 55. The quantitative results show that perceived severity in case of COVID-19, performance expectancy, trust, perceived task-technology fit, perceived benefits (price-saving and time-saving benefits), and satisfaction have significant effects on users' continuance intention, while social influence and effort expectancy's effect on continuance intention was not supported. Also, the effects of different variables on customer satisfaction, as one of the most important factors on continuance intention, has been measured and the results show that perceived task-technology fit, performance expectancy, effort expectancy, trust and social influence has significant positive effects on customer satisfaction.