Polistiren nanopartiküllerinin konak Galleria mellonella ve endoparazitoid Pimpla turionellae'nın yaşam döngüsü ile konak hemositlerine etkileri
Effects of polystyrene nanoparticles on the life cycle and homecyte of the host Galleria mellonella and endoparazitoid Pimpla turionellae
- Tez No: 775320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Her yıl birkaç milyon ton üretilen polistiren (PS) tek kullanımlık gıda malzemelerinden giyim sektörüne, teknolojik cihazların plastik aksamlarından laboratuvar ekipmanlarına kadar günlük yaşantımızın birçok alanında karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde her alanda kullanılan plastikler zamanla bozunarak nano boyutlara ayrışmaktadır. Bu sebeple plastik türevli nanopartiküllerin (NP) canlılar üzerindeki olası etkileri araştırılmalıdır. Çalışmamızda PS nanopartiküllerinin model organizma Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) larvalarının hücresel bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Polistiren nanopartiküllerenin konak Galleria mellonella'nın yaşam döngüsüne, toplam hemosit sayısına, hemosit tiplerine ve Pimpla turionellae'nın yaşam döngüsüne etkileri incelendi. Kullanılan polistiren nanopartikülleri, ticari olarak alınan polistiren kullanılarak üretildi. Konak kültür 50, 100, 500 ve 1000 ppm dozlarında PS NP içeren diyet ile beslendi. Elde edilen sonuçlarda konak kültür ile parazitoidin pup olma süresi, ergin çıkış süresi ve ergin yaşam süresi kısalırken kontrol grubuna göre toplam hemosit sayısında azalmalar olduğu tespit edildi. Ayrıca immün tepkileri oluşturduğu bilinen prohemosit, granülosit, önositoid ve sferülosit sayısının tüm dozlarda azaldığı, plazmatosit sayısının ise arttığı görüldü. Verilerimiz plastik türevli PS NP'lerin konak kültürün immün tepkisini azaltarak bağışıklık sisteminde baskılayıcı rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Polystyrene which is produced a few million tones every year, is a type of plastic that is used in many fields including single use food materials, clothing industry, plastic parts of technological devices and laboratory equipment. Plastics that are disposed into the environment, are naturally decomposed into nano-sizes over time. Therefore, it is extremely important to study how living organisms are exposed to plastic derived nano-particles, and in what ways they are effected. The aim of this study was to investigate the effects of PS nanoparticles on the cellular immune system of the model organism Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) larvae. In our study, the effects of polystyrene nanoparticles on the life cycle of the host Galleria mellonella, total hemocyte count, hemocyte types and the life cycle of Pimpla turionellae were investigated. In the current study, polystyrene (PS) nanoparticles (NP) were produced using commercially purchased polystyrene. PS NPs were added to the nutritional content of G. mellonella larvae at doses of 50, 100, 500 and 1000 ppm. According to the obtained results, the duration of pupation of the parasitoid with the host culture, the adult emergence time and the adult life span shortened, while the total hemocyte count decreased compared to the control group. In the mean time, it was detected that prohemocyte, granulocyte, eocytoid and spherulocyte numbers that create immune responses were decreased in all doses and plasmatocyte numbers were increased. The obtained data show that plastic derived nano-PS's reduce the immune response in larvae and play a suppressive role in the immune system.