Yürüme esnasında ayakta meydana gelen basınç değişikliklerine göre Parkinson hastalığının tespitinde makine öğrenmesi algoritmasının kullanılması
Using machine learning algorithm in detection of Parkinson's disease according to pressure changes in standing during walking
  1. Tez No: 775351
  2. Yazar: EMİN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yürüyüş aktivitesi analizi, Parkinson hastalığını tespit etmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Parkinson hastalığının yürüyüş aktivitesi normal bir insanın yürüyüşünden farklıdır. Bu çalışmada, Parkinson hastalığını saptamak için düşük boyutlu öznitelik vektör temsilini kullanan bir destek vektör makine tabanlı sınıflandırma yöntemi önerilmiştir. Öznitelik olarak ortalama duruş süresi, ortalama adım süresi, ortalama adim mesafe ve yürüyüş periyodunda elde edilen frekans değeri kullanılmıştır. Sınıflandırma işlemi için sadece O(n) zaman karmaşıklığına sahip 4 özellik değeri kullanılmaktadır. Deneysel sonuçlar, önerilen yöntemin bu birkaç özellik altında bile literatürde önerilen benzer çalışmalarla rekabet edebileceğini göstermektedir. Deneysel sonuçlara göre, tüm veri seti altında %85'e varan yüksek sınıflandırma performansı elde edilmiştir. Ayrıca veri setleri tek tek değerlendirildiğinde %91'e varan üstün sınıflandırma performansı elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the developing technology, Parkinson's disease can be detected by using datasets which are obtained from different sources. Gait activity analysis is one of the methods used to detect Parkinson's disease. The gait activity of Parkinson's disease differs from the gait of a normal person. In this study, a support vector machine-based classification method using low-dimensional feature vector representation is proposed to detect Parkinson's disease. Average stance time, average stride time, average stride distance and frequency value obtained during walking period were used as features. Only 4 feature values having O(n) time complexity are used for the classification process. Experimental results point out that the proposed method can compete with similar studies proposed in the literature, even under these few features. According to the experimental results, high classification performance, up to 85%, is obtained under the whole dataset. Moreover, superior classification performance, up to 91%, is obtained when the datasets are evaluated individually.