İzotretinoin tedavisi alan adölesan akne vulgaris hastalarında tedavi öncesi ve tedavi sonrası yaşam kalitesi, benlik saygısının karşılaştırılması
Comparison of PRE- and POST-treatment quality of life and self-esteem in adolescent acne vulgaris patients receiving isotretinoin treatment
- Tez No: 775354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İzotretinoin tedavisi alan adölesan akne vulgaris hastalarında tedavi öncesi/sonrası, benlik saygısı düzeyinin ve yaşam kalitesinin belirlenmesi, bunun sosyodemografik özellikler ve akne vulgarise ilişkin klinik özellikler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Akne vulgaris, yaşam kalitesi ve benlik saygısını belirgin derecede düşürmektedir. Özellikle kadın hastalar akne vulgaristen daha çok etkilenmektedir. Her iki cinsiyette de akne vulgaris tedavisi ile birlikte yaşam kalitesi ve benlik saygısında düzelme saptanmıştır. Akne vulgaris şiddeti ile yaşam kalitesi ve benlik saygısı arasında bir ilişki saptanamadı. Bunun nedeni ise hastalara tedaviye başlamadan önce objektif bir akne vulgaris derecelendirmesi kullanılması olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine the pre-/post-treatment, self-esteem level and quality of life in adolescent acne vulgaris patients receiving isotretinoin treatment, and to examine its relationship with sociodemographic characteristics and clinical features of acne vulgaris. Acne vulgaris significantly reduces quality of life and self-esteem. Especially female patients are more affected by acne vulgaris. In both sexes, improvement in quality of life and self-esteem was observed with acne vulgaris treatment. No relationship was found between the severity of acne vulgaris and quality of life and self-esteem. The reason for this is thought to be the use of an objective acne vulgaris grading before patients start treatment.