Beyşehir-Hüyük-Derbent (Konya) çevresindeki temel kayalarının stratigrafisi ve yapısal özellikleri
Stratigraphy and structural features of the basement rocks of Beyşehir-Büyük-Derbent (Konya) area
  1. Tez No: 775406
  2. Yazar: BERKANT COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Beyşehir, Hüyük ve Derbent bölgesi stratigrafik ve yapısal açıdan birbirinden farklı özellikler sunan otokton ve allokton konumlu birimleri kapsamaktadır. Çalışılan bölgede otokton topluluğu Kambriyen – Eosen yaşlı Geyikdağı Birliği oluşturmaktadır. Geyikdağı Birliği üzerine ise sırasıyla tektonik olarak allokton konumlu Permiyen – Kretase yaşlı Gökçeyurt Grubu ve Karbonifer – Kretase yaşlı Doğanhisar Tektonik Birimi gelmektedir. Bütün bu birimler üzerinde ise allokton konumlu Mesozoyik yaşlı Bozkır Birliği bulunmaktadır. Temele ait bütün bu birimler Miyosen-Kuvaterner yaşlı karasal birimler tarafından açılı uyumsuz olarak örtülür. Yoğun olarak Alpin dağoluşum hareketlerinden etkilenen inceleme alanında farklı tektonik olaylara ait deformasyon yapıları tespit edilmiştir. Beyşehir bölgesinde Geyikdağı Birliğine ait Alt Paleozoyik kayaçların Triyas öncesi deformasyona uğradığı ve tüm topluluğun en az üç evreli bir deformasyon geçmişine sahip olduğu görülmüştür. Otokton birliğin egemen olarak kuzeybatı-güneydoğu gidişli bir eksen boyunca kıvrımlandığı belirlenmiştir. Hüyük bölgesindeki Doğanhisar topluluğuna ait birimler kuzeybatı – güneydoğu gidişli eksen etrafında kıvrımlanmış ve çok evreli deformasyon sonucunda Tip-2 ve Tip-3 türü kıvrımlanmış kıvrım desenleri kazanmışlardır. Asimetrik kıvrımlara dayalı yapısal analizler tektonik taşınma yönünün bu kesimde kuzeydoğudan güneybatıya doğru olduğunu göstermiştir. Derbent bölgesinde elde edilen veriler Gökçeyurt grubuna ait kayaçların en az üç evreli deformasyona uğrayarak harita ölçeğinde kuzey – güney ve doğu-batı gidişli ana kıvrım eksen girişimlerinin oluşturduğu bir dom yapısı içinde yüzeylediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Beyşehir, Hüyük and Derbent region contains autochthonous and allochthonous units which have different stratigraphical and structural features. The Cambrian-Eocene aged Geyikdağı Unit constitutes the autochthonous assemblage of the study area. The Geyikdağı Unit is tectonically overlain by allochthonous Permian-Cretaceous Gökçeyurt Group and Carboniferous-Cretaceous Doğanhisar Tectonic Unit, respectively. These units are tectonically overlain by allochthonous Mesozoic aged Bozkır Unit. All these basement units are overlain with angular unconformity by the Miocene-Quaternary continental rocks. Deformation structures belonging to different tectonic events have been detected in the study area, which is strongly affected by the Alpine Orogeny. The Lower Paleozoic rocks of the Geyikdağı Unit in the Beyşehir region underwent pre-Triassic deformation and their overlying Mesozoic units exhibit at least two phases of deformation. It has been determined that the autochthonous unit is folded with an axis predominantly in the northwest-southeast direction. In the Hüyük region, the units belonging to the Doğanhisar group were folded around the northwest-southeast direction axis and acquired Type-2 and Type-3 refolded interference patterns. Structural interpretations based on asymmetric fold analyzes showed that the direction of tectonic transportation in the Hüyük region is from northeast to southwest. The data obtained in the Derbent region show that the rocks of the Gökçeyurt Group underwent at least three phases of deformation and outcropped in a map scale dome structure formed by the interference of the north-south and east-west trending major fold axes.