Abdülbâsıt el-Malatî ve tarihçiliği
Abdulbâsit el-Malatî and his historiography
- Tez No: 775481
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AĞIRMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Abdülbâsıt el-Malatî, Memlükler'in son döneminde yetişen ve döneminin en önde gelen tarihçilerden biridir. Aslen Türk olup, Malatya'da dünyaya gelen (844/1440) Malatî; tefsir, fıkıh, kıraat, tasavvuf, tıp gibi ilim dallarında eserler telif etmiştir. Fakat Malatî'nin asıl uzmanlık alanı İslam Tarihi olup, bu alanda; Peygamberler Tarihi, Siyer-i Nebî, Hulefâ-yi Râşidîn dönemi ve Mısır Tarihi üzerine birçok eser kaleme almıştır. Malatî'yi döneminin en önde gelen tarihçilerinden yapan temel unsur, onun Mısır Tarihi üzerine yaptığı çalışmalardır. Malatî bu çalışmalarında; yaşadığı dönemi her yönüyle yansıtmaya gayret etmekte; siyasî yapı, iktisadî durum, kültürel faaliyetler, doğa olayları, hastalıklar gibi pek çok husus hakkında geniş bilgiler vermektedir. Bu eserler Memlükler'in son dönemini anlamlandırmada adeta birer hazine vazifesi görmektedir.
Özet (Çeviri)
Abdulbâsit al-Malatî is one of the most prominent historians of his time, who grew up in the last period of Mamluk State. Originally Turkish, Malatî (844/1440) was born in Malatya; he wrote works in the branches of science such as tafsir, fiqh, recitation (qıraat), sufism and medicine. However, Malatî's main area of expertise is Islamic History, and in this field; he wrote many works on the history of Prophets, the biography of the prophet Muhammed, the period of rashidun caliphs and the history of Egypt. The main element that makes Malatî one of the most prominent historians of his time is his studies on Egyptian History. In these works, Malatî strives to reflect the period in which he lived in every aspect; gives extensive information about many issues such as political structure, economic situation, cultural activities, natural events and diseases. These works almost serve as a treasure in explaining the last period of the Mamluks.