Koronavirüs (COVİD-19) pandemisinin basketbol kulüplerinin yönetim süreçlerine etkisi: 2020-2021 Türkiye basketbol ligi (TBL) kulüpleri üzerine bir inceleme
The effect of the coronavirus (COVİD-19) pandemic on the management process of basketball clubs: An analysis on the 2020-2021 Turkish basketball league (TBL) clubs
  1. Tez No: 775480
  2. Yazar: CİHAD ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BORA ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan bu araştırmada Covid-19 sürecinin basketbol kulüplerinin yönetim süreçleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2020-2021 sezonunda Türkiye Basketbol liginde görev yapan altı menajer katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak ve literatür taraması yapılarak hazırlanan 14 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın veri analiz sürecinde nitel veri analizinden yararlanılmış ve elde edilen bulgular temalar halinde açıklanmıştır. Araştırmanın sonunda pandemi süreci ile birlikte spor kulüplerinin sporcu kadrosu planlarında değişiklikler olduğu, yönetim kadro planlarının değiştiği, seyahat planlarının farklılaştığı, bütçe planlarının oluşturulma süreçlerinde değişikliğe gidildiği, sağlık yatırımı ve harcamalarının arttığı, spor tesislerinin fiziki koşullarının değiştiği ve konaklama biçimlerinde birtakım değişikliklerin meydana geldiği tespit edilmiştir. Bunun yanında pandemi sürecinde spor kulüplerinde takım mensupları ile yaptıkları sözleşme içeriklerinin değiştiği, kafile ile yemek yeme organizasyonlarının azaltıldığı, takım bünyesinde pozitif vakalara rastlandığı ve bu gelişmelerin sporcu performansını olumsuz yönde etkilediği, basketbol federasyonu ile görüşme içeriklerinin değişime uğradığı, takım mensuplarının moral ve motivasyonlarını arttırmaya yönelik uygulamalara gidildiği, federasyon tarafından hazırlanan yönerge ve kurallara uyma konusunda zorluklar yaşandığı, pandemi öncesine kıyasla pandemi sonrasında yapılan takım hazırlıklarının değişime uğradığı tespit esilmiştir. Sonuç olarak, basketbol takımlarında pandemi sürecinin kulüpleri hem ekonomik hem de yönetsel açıdan olumsuz yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the effects of the covid-19 pandemic on the management processes of basketball clubs. Six managers working in the Turkish Basketball League (TBL) participated in the research in the 2020-2021 season. In the data collection process of the research, a semi-structured interview form consisting of 14 questions was used, which was prepared by the researcher by taking expert opinion and scanning the literature. Qualitative data analysis was used in the data analysis process of the research and the findings were explained in themes. At the end of the research, it was determined that there were changes in the plans of the athletic squad of the sports clubs with the pandemic process, the plans of the management staff changed, the travel plans differed, the budget plans were changed, the health investments and expenditures increased, the physical conditions of the sports facilities changed and some changes occurred in the accommodation types. In addition, during the pandemic process, the content of the contracts made with the team members in the sports clubs changed, the organization of eating with the group was reduced, positive cases were encountered within the team and these developments adversely affected the performance of the athletes, the content of the meetings with the basketball federation were changed, and Implementations were made to increase the morale and motivation of team members. It has been determined that there were difficulties in complying with the guidelines and rules prepared by the federation, and that the team preparations made after the pandemic have changed compared to before the pandemic. As a result, it can be said that the pandemic process in basketball teams negatively affects the clubs both economically and administratively.