Comparing COVID-19 vaccine passports attitudes across countries by analyzing reddit comments
Reddit yorumlarını analiz ederek ülkeler arasında COVID-19 aşısı pasaportlarının tutumlarını karşılaştırma
  1. Tez No: 775483
  2. Yazar: MUHAMMAD SHIRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Reddit'in konum tabanlı alt bölümlerini kullanarak, COVID-19 aşı pasaportlarına yönelik tutumlarda ülke düzeyindeki farklılıklar araştırılmıştır. Reddit'te COVID-19 aşı pasaportlarıyla ilgili tartışmayı incelemek için 1 Ocak 2021'den 28 Şubat 2022'ye kadar COVID-19 aşı pasaportlarına odaklanan 18 Reddit topluluğundan elde edilen metinsel veriler üzerinde duygu analizi ve gizli konu modellemesi kullanılmıştır. Duyarlılık ve gizli konulardaki değişiklikleri keşfetmek için 11168 yorum toplandı ve aylık olarak incelendi. Ülkeye özgü alt dizinlerden gelen gönderilere yapılan yorumların sayısı, her gün bildirilen yeni COVID-19 vakalarının sayısıyla pozitif orantılı olduğu görülmüştür. Daha sübjektif ifadeler ve olumlu/olumsuz yorumlar Temmuz 2021'den sonra gerçekleşmiştir. Kutup analizine göre topluluklar, aşı pasaportlarıyla ilgili konulara karşı olumsuzdan çok olumlu görüş bildirmiştir. Konu modelleme, topluluk üyelerinin sosyoekonomik durumlarıyla ilgili çeşitli endişelerden endişe duyduklarını ortaya çıkarmıştır. Konu modellemesi boyunca, insanların mahremiyet endişelerini ve çeşitli COVID-19 kontrol yöntemlerini kabul ettiklerini düşündüren anahtar kelimeler bulunmuştur. Aşı pasaportlarını analiz etmek için kamuoyu ve konu modellemesinin kullanılması, sosyoekonomik durumlarıyla ilişkili önemli küresel sağlık bilişimi endişelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, COVID-19 pasaportlarının adil bir şekilde uygulanmasına yönelik uygun hükümet politikaları, halkın pasaportlara yönelik tutumlarını iyileştirmede ve sürdürmede çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to use Reddit's location-based subreddits to look at country-level differences in attitudes on COVID-19 vaccine passports. We used sentiment analysis and latent topic modeling on textual data obtained from 18 Reddit communities concentrating on COVID-19 vaccine passports from January 1, 2021 to February 28, 2022 to study COVID-19 vaccine passports-related discussion on Reddit. To discover changes in sentiment and latent topics, 11168 comments were aggregated and examined monthly. The number of comments on postings from country-specific subreddits was positively proportional to the number of new COVID-19 cases reported each day. The more subjective expressions and positive/negative interpretations occurred after July 2021. Communities indicated more positive sentiment than negative sentiment towards vaccine passports-related topics, according to polarity analysis. Topic modeling found that community members were concerned about a variety of concerns related to their socioeconomic status. Throughout the topic modeling, keywords suggesting people's privacy concerns and acceptance of various COVID-19 control methods were found. The use of public opinion and topic modeling to analyze vaccine passports could help with important global health informatics concerns associated with their socioeconomic status. Also, proper government policies to implement fair practice of the COVID-19 passports are pivotal in improving and maintaining public attitudes towards the passports.