Türkiye'de toplumun beklenen COVID 19 aşısına yönelik tutumu
Attitude of public towards COVID-19 vaccine in Turkey
- Tez No: 784837
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ERCÜMENT BEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye'de Toplumun Beklenen Covid-19 Aşısına Yönelik Tutumu İlk defa Aralık 2019'da Çin'de tanımlanan ve hızla tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 hastalığı ile mücadelede en etkili silah aşı olarak bildirilmektedir. Araştırmanın amacı, Türkiye'de aşılama programının başlamasına kısa zaman kaldığı bir dönem içerisinde toplumun Covid-19 aşısına yönelik tutumunu ve aşılanma kararını etkileyen faktörleri belirleyebilmektir. Tanımlayıcı tipte planlanan araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan 18 yaş ve üzeri bireyler oluşturmaktadır (N=1098). Araştırmanın verileri Türkiye'de Aralık 2020'de çevirimiçi bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların özellikleri özetlenirken sayı ve yüzdeler kullanılmıştır. Covid-19 aşısıyla aşılanma kararı ile katılımcıların özellikleri karşılaştırılırken Pearson Ki-kare testi uygulanmıştır. Değişkenlerin Covid-19 aşısıyla aşılanma kararı ile ilişkilerini tahmin edebilmek için binary lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların %34,1'i (n=374) Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir Covid-19 aşısı ile aşılanmayı kabul etti. %23,0'ı (n=253)“Hayır”derken, %42,9'u (n=471)“Kararsız”olduğunu belirtti. Covid-19 aşısı için aşı kararsızlığı/reddi gerekçeleri en çok %42,6 ile (n=468) aşının güvenliği ile ilgili endişeler, %42,1 ile (n=462) aşının etkinliği ile ilgili şüpheler oldu.
Özet (Çeviri)
Attitudes of Public Towards Covid-19 Vaccine in Turkey Vaccination has been reported as the most effective weapon in the fighting against the Covid-19 that was first identified in China in December 2019. The aim of the research is to determine the attitude of the public towards the Covid-19 vaccine and the factors affecting the decision to be vaccinated in a short time before the start of the vaccination program in Turkey. This study has a descriptive design, and the population of the study consists of individuals aged 18 and over living in Turkey (N=1098). The data of the research were collected in Turkey through an online survey in December 2020. Numbers and percentages were used when summarizing the characteristics of the participants. Pearson Chi-square test was applied when comparing the characteristics of the participants with the decision to be vaccinated with the Covid-19 vaccine. Binary logistic regression analysis was used to predict the relationships of the variables with the decision to vaccinate with the Covid-19 vaccine. 34.1% (n=374) of the participants agreed to be vaccinated with a Covid-19 vaccine approved by the Ministry of Health. While 23.0% (n=253) said“No”, 42.9% (n=471) said they were“Undecided”. The most common reasons for vaccine hesitancy/rejection for the Covid-19 vaccine were concerns about the safety of the vaccine with 42.6% (n=468) and doubts about the efficacy of the vaccine with 42.1% (n=462).