Soren A. Kierkegaard'ta insan ve eğitim problemi
The problem of human and education in Soren A. Kierkegaard
  1. Tez No: 775505
  2. Yazar: ABDULVAHAP USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Varoluşçu felsefenin en önemli temsilcilerinden Søren A. Kierkegaard, teolog ve filozoftur. Kierkegaard, katı bir atmosferde yetişmiştir ve bu ortam onun felsefi düşüncelerini de etkilemiştir. Bu çalışmada Kierkegaard'ın insan anlayışının, eğitim anlayışına yansıması ele alınmıştır. Buradaki asıl amaç insan ve din temelli olarak Kierkegaard'ın eğitim hakkındaki görüşlerini felsefi bir temelde açıklayabilmektir. Çalışmamızda, insan temelinde Kierkegaard'ın eğitim felsefesi irdelenerek hedef, içerik, eğitim durumları ve ölçme değerlendirme konuları değerlendirilmiştir. Bu sayede Kierkegaard'ın eğitim anlayışında; eğitimin insanın anlamını bulmasında destek konumunda mı yoksa engel konumunda mı olacağı görülmüştür. Bunun için Kierkegaard felsefesinin insana dair ana hatlarını meydana getiren özgürlük, seçim, sorumluluk, kaygı, tekil birey, sentez, varoluş alanları ve benlik gibi kavramları irdelenerek bu kavramların eğitim ile olan ilişkileri açıklanmıştır. Ayrıca modern dönemde insanın durumunu aktarmaya çalışan Kierkegaard'ın geleneksel okullara yaptığı eleştiriler dile getirilerek mevcut problemler ele alınmıştır. Araştırmamızda sorunlar için sunulan çözüm yolları aktarılarak kuramsal bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Søren Kierkegaard, one of the most important representatives of the existentialism movement in the world, is a religious scholar and philosopher. Kierkegaard grew up in a strict atmosphere and this environment also influenced his philosophical thoughts. In this study, the reflection of Kierkegaard's understanding of human on his understanding of education is discussed. The main purpose here is to explain Kierkegaard's views on education on a philosophical basis, based on people and religion. In our study, Kierkegaard's educational philosophy on a human basis was examined and the target, content, educational situations and measurement and evaluation issues were evaluated. In this way, in Kierkegaard's understanding of education; It has been seen whether education will be in the position of support or obstacle in finding the meaning of human. For this, the concepts of Kierkegaard's philosophy such as freedom, choice, responsibility, anxiety, singular individual, synthesis, fields of existence and self, which constitute the main lines of human beings, are examined and the relations of these concepts with education. In addition, Kierkegaard's criticisms of traditional schools, who tried to convey the human condition in the modern period, were expressed and current problems were discussed. In our research, a theoretical study was carried out by transferring the solutions presented for the problems.